Голова Нацбанку очікує підвищення ставок за ОВДП

Національний банк очікує підвищення ставок за облігаціями внутрішньої державної позики після відкриття вторинного ринку ОВДП.

Правління НБУ ухвалило рішення про часткову зміну розподілу вертикалей  підпорядкування Про це голова НБУ Кирило Шевченко заявив в інтервʼю «Forbes Україна».

«Ми вітаємо поступове підвищення ставок, яке ми бачимо впродовж останніх кількох тижнів. Суттєвіших змін я очікую з відкриттям вторинного ринку ОВДП, що відбулося 8 серпня», — сказав Шевченко.

Водночас він відмовився прогнозувати, яким може бути зростання ставок за державними цінними паперами.

«Наші колеги з Мінфіну достатньо фахові для того, щоб самостійно вибудовувати криву дохідності. Ми не маємо намірів щось диктувати. Важливо, щоб сальдо внутрішніх боргових запозичень в нас було зі знаком „+“, а не від'ємне, як зараз. Мінус, знову ж таки, доводиться покривати НБУ. Щоб це стало можливим, ставки мають бути привабливими для інвесторів з урахуванням інфляційних очікувань та ризиків», — зауважив голова НБУ.

Він додав, що завдяки підвищенню ставок Мінфін міг би додатково залучити на внутрішньому ринку близько 80 млрд грн до кінця року, а також рефінансувати поточні виплати за ОВДП.

Шевченко також наголосив, що залучення коштів на внутрішньому ринку зменшить необхідність емісійного покриття дефіциту держбюджету, яке створює ризики для фінансової стабільності.

Для довідки:

2 червня Нацбанк підняв облікову ставку з 10% відразу до 25%. Ставка для кредитів рефінансування тепер дорівнює 27%, а для депозитних сертифікатів НБУ — 23%. Таким чином, банкам стало значно вигідніше отримувати прибуток з депсертифікатів, ніж купуючи ОВДП.

На початку серпня Рада НБУ рекомендувала уряду активізувати внутрішні ринкові залучення, в тому числі за допомогою підвищення ставок за гривневими ОВДП до рівнів, на яких попит на них з боку різних груп економічних агентів суттєво збільшиться.

Також Рада НБУ запропонувала уряду запровадити індексовані ОВДП, придбання та погашення яких здійснюватиметься за гривні, водночас номінальна вартість яких та купон будуть привʼязані до обмінного курсу гривні до долара та євро.

Загалом упродовж дії воєнного стану Мінфін підвищив ставки за гривневими ОВДП, що розміщуються на 12 та 14 місяців (до 14,0% та 16,0% річних відповідно), а також ставки за доларовими ОВДП, що розміщуються на три, шість та 12 місяців (до 3,5%, 4,0% та 4,5% річних).

ДОСТУП К ФИНАНСОВЫМ РЫНКАМ И АНАЛИТИКЕ В РЕЖИМЕ ОНЛАЙН
зарегистрируйтесь и получите 7 дней бесплатно
Регистрация
asd