Уряд у поданому до Верховної Ради проєкті держбюджету на 2023 рік не передбачає його прямого емісійного фінансування Національним банком шляхом прямого викупу ним облігацій внутрішньої держпозики.
Про це заявив міністр фінансів Сергій Марченко в ефірі телемарафону.
«Така опція є. Але якщо ми зможемо гарантовано отримати $38 млрд від наших партнерів, зловживати гіперінфляцією та іншими факторами, залазити до кишень українців через викуп облігацій Нацбанком, через інші ризики — девальвацію та гіперінфляцію — ми не будемо», — сказав Марченко.
При цьому він додав, що цього року така опція використовується через складну ситуацію. У майбутньому розглядатимуться варіанти, як можна обійтися без цього.
За даними Мінфіну та уряду, щомісячна потреба у фінансуванні дефіциту держбюджету цього року через війну становить близько $5 млрд. Частина коштів надає НБУ за рахунок емісійного фінансування через купівлю держоблігацій.
У червні через брак зовнішньої допомоги НБУ збільшив прямий викуп ОВДП до 105 млрд грн, однак у липні, серпні та вересні поки що надавав по 30 млрд грн — у межах раніше обумовленої з урядом стелі 400 млрд грн загалом за рік. Нацбанк виділив 315 млрд грн.
Наступного року уряд планує знизити дефіцит держбюджету до $3,2 млрд на місяць, розраховуючи на його фінансування США, МВФ і ЄС.
Нагадаємо, Кабінет міністрів затвердив проєкт закону «Про державний бюджет на 2023 рік» з доходами у сумі 1 279,1 млрд грн та видатками обсягом 2 573,4 млрд грн. Дефіцит бюджету передбачено на рівні 20% ВВП, перекриття якого заплановано за рахунок державних запозичень обсягом 1686,8 млрд грн.