Видатки державного бюджету на компенсацію ставок за кредитами для бізнесу за програмою 5-7-9% цього року зросли до 9 млрд грн замість запланованих 3 млрд грн.
Про це йдеться у звіті Національного банку України про фінансову стабільність за грудень 2022 року.
«Переважання програм із компенсацією ставки до нуля, підвищення ринкових процентних ставок та стрімке зростання портфеля значно підвищили витрати уряду на фінансування програми. Цьогоріч замість запланованих 3 млрд грн необхідно сплатити понад 9 млрд грн», – зазначається у документі.
Аналітики Нацбанку зауважують, що ці витрати передбачено у бюджеті, проте їх здійснюють із затримкою. Так, станом на початок листопада 2022 року борг становив 2,6 млрд грн, що відповідає сумі компенсації відсотків за два місяці, що стримувало банки від подальшого використання програми.
НБУ також вказує на стрімке зростання частки пільгових кредитів на тлі повномасштабної війни.
Так, за підсумками 2020 року кредити, надані за програмою, займали 5% у чистому гривневому корпоративному портфелі. У 2021 році ця частка сягнула 18%, а станом на грудень 2022 року – 26%.
При цьому у воєнному 2022 році кредитування відбувалося майже виключно із використанням програми. До середини грудня за всіма напрямами загалом схвалено кредитів на суму 161 млрд грн за 52 тисячами кредитних договорів. Обсяг діючих кредитів становив близько 95 млрд грн.
«У кредитному портфелі незмінно переважають позики сільськогосподарським виробникам. На середину грудня 53% ухвалених кредитів припало на сільське господарство, 24% на торгівлю, 14% – на промисловість», – уточнили у Нацбанку.
Аналітики НБУ зауважують, що якість обслуговування пільгових позик тривалий час була дуже високою. У 2020–2021 роках частка непрацюючих кредитів у програмі не перевищувала 1%. Проте з лютого вона значно зросла і на початок листопада сягнула 8%.
Державна програма підтримки Доступні кредити 5‑7‑9% була ініційована у 2020 році для стимулювання інвестиційного кредитування. Однак із перших місяців існування її спрямування змістилося на антикризову підтримку бізнесу: спершу під час карантину, згодом – війни. В кризових умовах державна підтримка почала відігравати ключову роль у кредитуванні. Нацбанк очікує, що у 2023 році вагома роль програми збережеться.