В Нацбанку розповіли про нові вимоги до банків

Банківський сектор України є стійким завдяки накопиченим запасам капіталу. Для подальшого його зміцнення в умовах невизначеності Національний банк поновлює довоєнні вимоги до банків і запроваджує нові.

Про це розповіла перший заступник голови Національного банку Катерина Рожкова під час виступу на щорічній конференції Profit|Risk|2023, організованої Extra Consulting.

Рожкова заявила, що більшість послаблень, запроваджених для мінімізації шоків повномасштабної війни, вже скасовано. Зокрема, поновлено вимоги до оцінки банками кредитного ризику, переоцінки та перевірки застав.

«Крім того, парламент поновив дію ст.75−76 Закону України „Про банки і банківську діяльність“ про відповідальність банків за порушення нормативів. Водночас Національний банк не застосовуватиме ці норми до банку, який узгодив і виконує програму капіталізації / реструктуризації», — додала заступник голови НБУ.

Вона також нагадала про нові вимоги до банків.

Насамперед банки у своїх планах на 2024 рік мають враховувати:

- 100% операційного ризику під час розрахунку достатності капіталу;
- результати тестового розрахунку мінімального ринкового ризику;
- вирахування з капіталу 100% непрофільних активів;
- запровадження нової структури і нормативів капіталу;
- оцінку достатності внутрішнього капіталу ІСААР;
- оновлення планів відновлення.

Надалі, ураховуючи стан банківської системи та остаточні результати оцінки стійкості, визначатимуться строки та плани активації буферів капіталу.

Рожкова зазначила, що попередні результати оцінки стійкості підтвердили очікування Національного банку про належну оцінку банками якості кредитів. Отже, розмір наявного запасу капіталу більшості банків є достатнім для комфортного виконання нових та відновлених вимог. Водночас результати оцінки стійкості та плани впровадження регуляторних вимог доцільно врахувати в стратегіях.

«Попри величезну підтримку з боку партнерів і стійку віру в нашу перемогу, ми продовжуємо жити в умовах невизначеності. З іншого боку, протягом майже двох років повномасштабної війни ми побачили, наскільки стійким та адаптивним є наш фінансовий сектор, — зазначила Рожкова. — Маючи Стратегію розвитку фінансового сектору як дороговказ та розуміючи поточні виклики й шляхи їх подолання, українські банки спроможні будувати плани і виконувати свою головну функцію — підтримання економіки країни як зараз, в період спротиву, так і після нашої Перемоги, в період відновлення».

ДОСТУП К ФИНАНСОВЫМ РЫНКАМ И АНАЛИТИКЕ В РЕЖИМЕ ОНЛАЙН
зарегистрируйтесь и получите 7 дней бесплатно
Регистрация
asd