Троє членів монетарного комітету НБУ пропонував знизити облікову ставку до 13%

На засіданні Комітету з монетарної політики Нацбанку, за підсумками якого регулятор ухвалив рішення про зменшення ставки рефінансування до 13,5%, лунали пропозиції про більш радикальне її зниження - до 13%.

Це випливає зі звіту про підсумки дискусії членів Комітету з монетарної політики Національного банку щодо рівня облікової ставки 24 квітня 2024 року, оприлюдненого на сайті НБУ.

Як зазначається, за зниження облікової ставки до 13% висловилися три члени КМП.

“На їхню думку, є всі необхідні передумови для рішучішого зниження облікової ставки - на 1,5 в. п. у квітні - без додаткових ризиків для макрофінансової стійкості. Інфляція продовжує стрімко сповільнюватися, вона є нижчою за прогноз та цільовий діапазон НБУ. Це позитивно позначається на інфляційних очікуваннях, які демонструють стійкість до послаблення обмінного курсу”, - пояснюють у пресслужбі регулятора.

Один з учасників дискусії звернув увагу, що, згідно з прогнозом, пришвидшення інфляції цього року буде тимчасовим і відбуватиметься передусім з огляду на чинники, що перебувають поза впливом монетарної політики НБУ, зокрема, через дещо нижчі очікувані врожаї.

До того ж, пришвидшення інфляції буде очікуваним і помірним, а отже, не призведе до розбалансування очікувань.

Відповідно, за нинішніх умов збереження контрольованості інфляційних та курсових процесів є можливість збільшити підтримку кредитування завдяки суттєвішому пом’якшенню процентної політики для пожвавлення економіки.

Учасники обговорення також нагадали, що в оновленому макропрогнозі НБУ вбачає простір для зниження облікової ставки до 13% протягом 2024 року. Але, з огляду на досить стабільну поточну ситуацію, розтягувати таке пом’якшення процентної політики в часі недоцільно.

Проте більшість учасників дискусії - 8 членів КМП - вважали, що ризики для валютного ринку зберігаються, тож найбільш оптимальним і зваженим буде рішення про дещо поміркованіше зниження облікової ставки - до 13,5%.

Як повідомлялося, Національний банк України ухвалив рішення знизити з 26 квітня облікову ставку із 14,5% до 13,5%. В Нацбанку вважають, що це дозволить підтримати розвиток кредитування та відновлення економіки без додаткових ризиків для цінової та фінансової стабільності.

У січні 2022 року НБУ підняв облікову ставку до 10%, а з червня 2022-го - до 25%. 27 липня 2023 року ставку знизили до 22%, з 15 вересня - до 20%, з 15 грудня - до 15%. У березні 2024 року Нацбанк знизив ставку до 14,5%.

ДОСТУП ДО ФІНАНСОВИХ РИНКІВ ТА АНАЛІТИЦІ В РЕЖИМІ ОНЛАЙН
зареєструйтеся та отримайте 7 днів безкоштовно
Реєстрація
asd