Світова економіка все більше піддається загрозі стагфляції, що нагадує випробування 1970-х років, що стає дедалі більшою проблемою для світових фінансових керівників, на яких впливають наслідки війни в Україні.
Про це пише агенство Bloomberg.
Економіка Китаю різко сповільнюється, а Федеральна резервна система актуалізує обіцянку придушити інфляцію, і це в свою чергу викликає занепокоєння. Міністри фінансів і керівники центральних банків G7 висловили стурбованість тим, що стагфляції вже не можливо уникнути.
На думку міністра фінансів США Джанет Йеллен «високі ціни на продукти харчування та енергоносії мають стагфляційний ефект, а саме пригнічують виробництво та витрати та підвищують інфляцію в усьому світі».
У квітні показники споживчих цін у США перевищили оцінки на знак стійкого тиску.
Хоча перспективи глобальної рецесії залишаються низькими, цьогорічні темпи подій застають зненацька політиків та інвесторів, оскільки фінансові ринки падають, а прогнози зростання продовжують переглядатися у бік зниження.
Минулий тиждень показав масштаб уповільнення, оскільки дані Китаю за квітень показали, що споживча та ділова активність зазнала шкоди на тлі агресивної політики уряду щодо коронавірусу. Японія, економіка №3 у світі, скоротилася в першому кварталі через високі імпортні витрати, завищені ослабленням ієни, вплинули на торгівлю, а карантинні обмеження вразили споживачів.
У США голова ФРС Джером Пауелл заявив, що продовжить підвищувати ставки, доки не буде «чітких і переконливих» доказів того, що інфляція відступає. Тим часом зростання цін у Великій Британії досягло 40-річного максимуму, і голова Банку Англії Ендрю Бейлі попередив, що зростання цін на продукти харчування може мати «апокаліптичні» наслідки для всього світу.
Звіти про прибутки від гігантів роздрібної торгівлі Walmart Inc. і Target Corp. тим часом продемонстрували уповільнення витрат на загальні товари, що є ще однією ознакою зниження світового споживання.
Тривога вдарила по ринках. Індекс S&P 500 знизився на 4%, що стало найбільшою одноденною втратою з 2020 року. Його зниження на 17% з початку року є найгіршим початком будь-якого року принаймні з 1940-х років.
Нагадаємо, результати дослідження, проведеного Financial Times спільно з експертами Брукінгського інституту, свідчать, що світову економіку цьогоріч чекає стагфляція через війну росії в Україні.