Протягом місяця банки продовжували активно підтримувати реальний сектор економіки кредитними ресурсами, про що свідчить висхідна динаміка залишків за кредитами, наданими в економіку.
Визначальним чинником, який сприяв зростанню загального обсягу кредитування, були кошти, надані в національній валюті. Їх обсяги за місяць збільшилися на 1,8% (з початку року на 20,0% – до 464,0 млрд. грн.). Водночас темпи приросту залишків за кредитами в національній валюті, наданими фізичним особам (на 3,1% за місяць та на 28,4% з початку року) майже в два рази випереджали аналогічний показник за юридичними особами (зростання за місяць на 1,6% та на 18,4% з початку року).
Натомість залишки за кредитами, наданими в іноземній валюті, незначно знизилися як за місяць, так і з початку року (на 0,9%). Це відбулося головним чином за рахунок зниження залишків за кредитами, наданими фізичним особам, оскільки залишки за кредитами, наданими суб’єктам господарювання, за місяць майже не змінилися.
Загальний обсяг залишків кредитних вкладень у жовтні зріс на 0,7% (з початку року – на 10,3%) – до 798,4 млрд. грн.
Загальний обсяг депозитів у жовтні збільшився на 1,1% (з початку року на 14,5% – до 473,9 млрд. грн.). Зростання спостерігалося за депозитами, залученими як від фізичних осіб (на 0,7% за місяць та на 11,5% з початку року – до 303,0 млрд. грн.), так і юридичних осіб (на 1,6% та на 20,3% з початку року – до 170,9 млрд. грн.).
Обсяг готівки поза банками в жовтні зменшився на 0,8% (з початку року збільшився на 2,9%) – до 188,4 млрд. грн.
Рівень коррахунків банків за місяць зріс на 9,4% (з початку року зменшився на 4,6%) – до 15,9 млрд. грн. За результатами жовтня (за станом на 01.11.2011) норматив обов’язкових резервів становив 14,2 млрд. грн., із яких на окремий рахунок у Національному банку України було перераховано 11,0 млрд. грн.
Грошова маса в жовтні збільшилася на 0,5% (з початку року на 11,3%) – до 665,4 млрд. грн. Обсяг монетарної бази за цей період зменшився на 0,1% (з початку року збільшився на 3,7%) – до 234,2 млрд. грн.
Обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України в жовтні зменшився на 15,4% (з початку року збільшився майже в 2 рази) – до 5,4 млрд. грн.
З метою регулювання ліквідності банків та забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку Національний банк України протягом поточного року проводив регулярні операції як з абсорбування, так і з надання банківської ліквідності. Загальний обсяг мобілізаційних операцій у жовтні становив 2,7 млрд. грн. із середньозваженою процентною ставкою 0,5%. З початку року обсяг таких операцій становив 161,2 млрд. грн. із середньозваженою процентною ставкою 1,8%.
Обсяг операцій Національного банку України з рефінансування банків у жовтні становив 4,2 млрд. грн. (з початку року – 10,2 млрд. грн.). Середньозважена процентна ставка за операціями з рефінансування в жовтні становила 12,2% (з початку року – 10,8%).
У жовтні Національний банк України придбав державні облігації (за номінальною вартістю) на загальну суму 4,6 млрд. грн. (з початку року –18,0 млрд. грн.). Операції з продажу державних облігацій України з портфеля Національного банку України в жовтні не проводилися (з початку року обсяг таких операцій становив 1,4 млрд. грн.).
Крім того, протягом жовтня через механізм двостороннього котирування Національний банк України придбав державні облігації України на загальну суму 0,5 млрд. грн. (за номінальною вартістю). З початку року обсяг таких операцій становив 4,7 млрд. грн. (за номінальною вартістю).
Протягом місяця зафіксовано зростання відсоткових ставок як у національній валюті, так і в іноземній валюті. Так, середньозважена вартість депозитів у жовтні в національній валюті збільшилася до 10,4% з 7,2% у вересні, в іноземній валюті – до 5,2% з 5,1% у вересні. Середньозважена вартість кредитів у жовтні в національній валюті збільшилася до 18,7% з 15,5% у вересні та в іноземній валюті – до 8,2% з 8,1% у вересні.
На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів у жовтні збільшилася до 15,7% з 8,1% у вересні.
За результатами розміщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) до Державного бюджету України в жовтні надійшло коштів на загальну суму 5,5 млрд. грн. (з початку року – 24,5 млрд. грн.). Середньозважена дохідність за результатами проведення в жовтні цих аукціонів становила 8,7% річних (з початку року – 8,8%).
Усього з початку року було здійснено розміщення державних облігацій України (з урахуванням ОВДП, що випущені для збільшення статутного капіталу АТ “Ощадбанк”, ПАТ АБ “Укргазбанк” та НАК “Нафтогаз України”) на загальну суму 41,8 млрд. грн. Середньозважена дохідність ОВДП з урахуванням зобов’язань, випущених для рекапіталізації, становила 9,1% річних.
Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно й у повному обсязі, який з початку року становив 42,3 млрд. грн., у тому числі основний борг – 29,3 млрд. грн., сплата доходу – 13,0 млрд. грн.