Ситуація на грошово-кредитному ринку протягом листопада залишалася стабільною та прогнозованою. В умовах зростання невизначеностей на зовнішніх ринках Національний банк України проводив жорстку грошово-кредитну політику, що сприяло продовженню тенденції до зменшення інфляційного тиску. Темп приросту споживчої інфляції в листопаді знизився в річному вимірі до 5,2% порівняно з 11,9% у червні поточного року та 9,2% у листопаді 2010 року.
Результатом проведення жорсткої грошово-кредитної політики була помірна динаміка показників грошової пропозиції. Обсяг монетарної бази в листопаді скоротився на 1,3% (з початку року збільшився на 2,4%) – до 231,0 млрд. грн. Грошова маса за цей період зменшилася на 2,1% (з початку року зросла на 9,1%) – до 652,4 млрд. грн.
На стан ліквідності банків у листопаді суттєво впливала динаміка коштів на єдиному казначейському рахунку – обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України в листопаді збільшився на 16,5% (з початку року в 2,3 раза) – до 6,2 млрд. грн.
З метою забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку операції Національного банку України в листопаді головним чином спрямовувалися на підтримання банківської ліквідності. Обсяг операцій Національного банку України з рефінансування банків протягом місяця становив 7,6 млрд. грн. (з початку року – 17,8 млрд. грн.). Середньозважена процентна ставка за операціями з рефінансування в листопаді становила 15,2% (з початку року – 12,7%). Тоді, як обсяг мобілізаційних операцій за цей період становив 6,0 млн. грн. із середньозваженою процентною ставкою 0,2%. З початку року обсяг таких операцій становив 161,3 млрд. грн. із середньозваженою процентною ставкою 1,8%.
Крім того, у листопаді Національний банк України придбав державні облігації (за номінальною вартістю) на загальну суму близько 2,0 млрд. грн. (з початку року – 20,0 млрд. грн.). Операції з продажу державних облігацій України з портфеля Національного банку України в листопаді не проводилися (з початку року обсяг таких операцій становив 1,4 млрд. грн.).
Операції з купівлі/продажу державних облігацій України через механізм двостороннього котирування в листопаді Національним банком України не здійснювалися. З початку року обсяг таких операцій становив з купівлі – 4,7 млрд. грн. (за номінальною вартістю), з продажу не проводилися.
Це відповідним чином вплинуло на рівень коррахунків банків, який за місяць зріс на 9,3% (з початку року – на 4,2%) – до 17,4 млрд. грн. За результатами листопада (за станом на 01.12.2011) норматив обов’язкових резервів становив 14,2 млрд. грн., із яких на окремий рахунок у Національному банку України було перераховано 11,4 млрд. грн.
Обсяг готівки поза банками в листопаді зменшився на 2,2% (з початку року збільшився на 0,6%) – до 184,2 млрд. грн.
У листопаді зафіксоване незначне зниження обсягів депозитів, залучених як від фізичних осіб (на 0,3%, з початку року зросли на 11,2% до 302,2 млрд. грн.), так і юридичних осіб (на 5,3%, з початку року збільшилися на 14,4% до 162,6 млрд. грн.). Загальний обсяг депозитів банківської системи за місяць знизився на 2,1% (з початку року збільшився на 12,3%) – до 464,8 млрд. грн.
Зростаюча невизначеність та посилення зовнішніх ризиків відповідним чином позначалося на обсягах кредитування банками юридичних осіб. Залишки за кредитами, наданими юридичним особам, у листопаді незначно знизилися як у національній (на 0,5%), так і в іноземній (на 0,7%) валютах. Загальний обсяг залишків за кредитами, наданими юридичним особам, за місяць зменшився на 0,6% – до 594,2 млрд. грн. Проте за 11 місяців поточного року вони зросли на 14,4%, у т. ч. у національній валюті на 17,9%, в іноземній – 8,4%.
Натомість, залишки за кредитами, наданими фізичним особам у національній валюті, у листопаді зросли на 2,6% (на 31,7% з початку року). Проте це не компенсувало зниження обсягів кредитування в іноземній валюті, залишки за якими за місяць зменшилися на 3,7% (на 17,4% з початку року), що відповідним чином уплинуло на загальну динаміку залишків за кредитами, наданими фізичним особам. Їх загальний обсяг у листопаді знизився на 1,2% (на 2,5% з початку року) до 199,3 млрд. грн.
Загальний обсяг залишків кредитних вкладень у листопаді зменшився на 0,7% (з початку року зріс на 9,6%) – до 793,6 млрд. грн.
У листопаді було зафіксовано зростання відсоткових ставок у національній валюті та зменшення в іноземній. Так середньозважена вартість кредитів у листопаді в національній валюті збільшилася до 18,9% з 18,7% у жовтні, в іноземній валюті зменшилася до 8,1% з 8,2% у жовтні. Середньозважена вартість депозитів у листопаді в національній валюті збільшилася до 11,5% з 10,4% у жовтні, в іноземній валюті не змінилась і залишилася на рівні 5,2%.
На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів у листопаді не змінилась і залишилася на рівні 15,7%.
За результатами розміщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) до Державного бюджету України в листопаді надійшло коштів на загальну суму 1,4 млрд. грн. (з початку року – 25,9 млрд. грн.). Середньозважена дохідність за результатами проведення в листопаді цих аукціонів становила 8,3% річних (з початку року – 8,8%).
Усього з початку року було розміщено державних облігацій України (з урахуванням ОВДП, що випущені для збільшення статутного капіталу АТ "Ощадбанк", ПАТ АБ "Укргазбанк" та НАК "Нафтогаз України") на загальну суму 47,2 млрд. грн. Середньозважена дохідність ОВДП з урахуванням зобов’язань, випущених для рекапіталізації, становила 9,1% річних.
Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно й у повному обсязі, який з початку року становив 44,8 млрд. грн., у тому числі основний борг – 30,7 млрд. грн., сплата доходу – 14,2 млрд. грн.