Основные тенденции денежно-кредитного рынка за ноябрь 2010 г.

Ситуація на грошово-кредитному ринку в листопаді 2010 року характеризувалася збереженням позитивних тенденцій до збільшення коштів населення в банках, зниження вартості ресурсів та поступового відновлення кредитування банками підприємств реального сектору економіки.
У листопаді продовжилося зростання депозитів фізичних осіб, обсяги яких збільшилися на 1,0% (з початку року – на 24,7%) – до 263,7 млрд. грн. Кошти в національній валюті продовжували зростати більшими темпами (у листопаді – на 1,6%, з початку року – на 36,5%) порівняно з депозитами в іноземній валюті (на 0,4% та на 14,4% відповідно).

У листопаді було зафіксовано зниження обсягів депозитів юридичних осіб (на 2%). Проте, порівняно із початком року їх обсяги збільшилися на 16,9% – до 136,0 млрд. грн., що було забезпечено виключно за рахунок коштів у національній валюті (збільшення на 26,4%).

Загальний обсяг депозитів у листопаді практично не змінився, а з початку року збільшився на 21,9% – до 399,6 млрд. грн. Одночасно в листопаді відбулося поліпшення строкової структури депозитів. Питома вага довгострокових депозитів у загальному їх обсязі за станом на 01.12.2010 збільшилася до 30,6% порівняно з 29,9% на 01.11.2010 та 24,4% на 01.01.2010.

Зниження протягом листопада обсягів готівки поза банками на 1,1% (зростання з початку року на 10,4%) – до 173,3 млрд. грн. поряд із нульовим приростом загального обсягу депозитів у банківській системі визначило низхідну динаміку грошової маси. Її обсяг у листопаді 2010 року незначно зменшився – на 0,2% – до 574,7 млрд. грн. (збільшення з початку року становило 17,9%).

Наслідком зменшення готівки поза банками стало зниження її питомої ваги в структурі грошової маси з 30,4% на 01.11.2010 до 30,2% на 01.12.2010.

Монетарна база в листопаді зменшилася на 2,7% (з початку року збільшилася на 10,6%) – до 215,7 млрд. грн. Окрім зниження готівки така динаміка монетарної бази в листопаді була зумовлена також зменшенням обсягів коррахунків банків на 21,8% – до 17,4 млрд. грн. Це було результатом проведення Національним банком України більш поміркованої грошово-кредитної політики, спрямованої на недопущення розбалансування ситуації на валютному ринку та стабілізацію інфляційних очікувань.

Утім, незважаючи на зниження коррахунків банків, їх рівень (середньоденне значення в листопаді становило 19,5 млрд. грн.) був достатнім для забезпечення ними своєчасного здійснення поточних операцій і здійснення кредитної підтримки процесів економічного розвитку.

Про відсутність у банків проблем з ліквідністю свідчить їх низький попит на кредити рефінансування Національного банку України. У листопаді обсяг операцій з рефінансування становив лише 166,0 млн. грн. (з початку року – 4,8 млрд. грн.).

У той самий час обсяг операцій з мобілізації коштів банків у листопаді становив 7,0 млрд. грн. (з яких 2,0 млрд. грн. шляхом проведення операцій зворотного репо). З початку року Національний банк України провів мобілізаційні операції на загальну суму 236,9 млрд. грн.

Середньозважена процентна ставка за операціями рефінансування у листопаді становила 11,25% річних, за мобілізаційними операціями – 2,5% річних.

У листопаді Національний банк України також здійснив операції з продажу державних облігацій України із свого портфеля на суму 650,0 млн. грн. за номінальною вартістю. З початку року обсяг таких операцій становив 5,0 млрд. грн.

Операції з купівлі державних облігацій України, а також їх купівлі-продажу через механізм двостороннього котирування в листопаді Національний банк України не здійснював.

Обсяг коштів у національній валюті на рахунках Уряду в Національному банку України упродовж листопада збільшився майже в 2 рази – до 10,9 млрд. грн. Водночас таке збільшення було забезпечено за рахунок надходження коштів на такі рахунки в останній день місяця, коли їх обсяг збільшився на 6,4 млрд. грн. Без урахування останнього дня місяця їх обсяг у листопаді зменшився на 1,2 млрд. грн. Таким чином, динаміка бюджетних коштів упродовж більшої частини листопада суттєвого впливу на ліквідність банків не чинила.

Загальний обсяг обов’язкових резервів, сформованих банками в листопаді, становив 12,4 млрд. грн., з них було перераховано на окремий рахунок у Національному банку України 8,2 млрд. грн.

В умовах достатнього рівня ліквідності банків у листопаді продовжувалася тенденція до зниження вартості коштів. Так, середньозважена вартість кредитів у національній валюті в листопаді зменшилася до 12,8% з 13,1% у жовтні, середньозважена вартість депозитів у національній валюті – до 7,1% порівняно з 7,7% у жовтні поточного року.

На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів становила 3,0% (за кредитами овернайт – 2,1%).

Зниження вартості коштів сприяло тому, що в листопаді, шостий місяць поспіль, був зафіксований приріст загального обсягу кредитних вкладень, який у звітному місяці збільшився на 0,3% (з початку року – на 1,4%) – до 727,3 млрд. грн. Зростання залишків кредитних вкладень у листопаді відбулося виключно за рахунок збільшення позик у національній валюті (на 1,9%), у той час як кредити в іноземній валюті зменшилися на 1,4%. Зростання залишків за кредитами в національній валюті та зменшення за кредитами в іноземній валюті було характерно як для позик юридичним особам, так і населенню.

За результатами розміщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) до Державного бюджету України в листопаді надійшло коштів на загальну суму 601,1 млн. грн. (з початку року – 38 421,35 млн. грн.).

Також у листопаді Міністерство фінансів України здійснило випуск ОВДП для збільшення статутного капіталу НАК “Нафтогаз України” (відповідно до статті 751 Закону України “Про Державний бюджет України на 2010 рік” та постанови Кабінету Міністрів України “Про збільшення статутного капіталу Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” від 12.10.2010 № 950, із змінами) на загальну суму 7 400,0 млн. грн. Випуск ОВДП для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, а також для збільшення статутного капіталу банків протягом місяця не здійснювався.

Усього з початку 2010 року було здійснено розміщення державних облігацій України (з урахуванням ОВДП, що випущені на цілі збільшення статутного капіталу НАК “Нафтогаз України”, банків та для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість) на загальну суму 68 654,0 млн. грн.

Середньозважена дохідність ОВДП за результатами проведення аукціонів із їх первинного розміщення в листопаді становила 9,29% річних (з початку року – 12,83% річних). Середньозважена дохідність ОВДП з урахуванням зобов’язань, випущених на цілі збільшення статутного капіталу НАК “Нафтогаз України”, банків та для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, у листопаді становила 9,48% річних (з початку року –10,40% річних).

Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно і в повному обсязі, який з початку року становив 28 962,3 млн. грн., у тому числі основний борг – 19 294,9 млн. грн., сплата доходу – 9 667,4 млн. грн.
ДОСТУП ДО ФІНАНСОВИХ РИНКІВ ТА АНАЛІТИЦІ В РЕЖИМІ ОНЛАЙН
зареєструйтеся та отримайте 7 днів безкоштовно
Реєстрація
asd