Основные тенденции денежно-кредитного рынка за июнь 2010 г.

Продовження позитивних тенденцій щодо нарощування ресурсної бази банків у червні 2010 року сприяло подальшому зниженню вартості коштів. Водночас в умовах відсутності належної кількості платоспроможних позичальників значну кількість вільних ресурсів банки спрямовували не на кредитування реального сектору економіки, а у фінансові інструменти, зокрема в державні цінні папери.
Загальний обсяг депозитів у червні збільшився на 1,7% (з початку року – на 11,1%) – до 364,0 млрд. грн. Такий приріст був забезпечений за рахунок коштів фізичних осіб, які протягом місяця зросли на 2,6%, у той час як обсяг депозитів юридичних осіб протягом місяця майже не змінився.

З початку року обсяг депозитів фізичних осіб збільшився на 13,7% – до 240,5 млрд. грн. Разом з тим їх приріст у національній валюті (23,7%) більше ніж у чотири рази перевищував відповідний показник за коштами в іноземній валюті (5,0%). Зростання обсягу депозитів юридичних осіб з початку року на 6,2% – до 123,5 млрд. грн. відбулося виключно за рахунок коштів у національній валюті (збільшення на 12,4%), у той час як кошти в іноземній валюті зменшилися на 4,9%.

Постійний приріст вкладів у банківській системі свідчить про відновлення довіри до банків, а його валютна структура – про посилення довіри до національної грошової одиниці та зниження девальваційних очікувань.

Одночасно відбулося покращення строкової структури депозитів. Так, питома вага довгострокових депозитів у загальному їх обсязі за 6 місяців збільшилася з 24,4% до 26,4%.

Обсяг готівки поза банками в червні збільшився на 3,8% (з початку року – на 7,2%) – до 168,3 млрд. грн. Питома вага готівки в структурі грошової маси за місяць зросла з 31,1% до 31,6%, проте залишається нижчою, ніж на початку року (32,2%).

Відновлення ресурсної бази банків і зростання готівки поза банками відповідним чином позначається на динаміці грошової маси, обсяг якої в червні збільшився на 2,3% (з початку року – на 9,4%) – до 533,2 млрд. грн. Обсяг монетарної бази протягом місяця збільшився на 8,0% (з початку року на 12,6%) – до 219,5 млрд. грн.

Прискорення темпів зростання монетарної бази в червні спричинено збільшенням обсягу коррахунків банків у цьому місяці на 66,9% – до 28,6 млрд. грн., головним чинником якого були операції Національного банку України на валютному сегменті ринку.

Обсяг обов’язкових резервів, перерахованих банками в червні на окремий рахунок у Національному банку України, становив 7,7 млрд. грн.

Кошти Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України збільшилися в червні на 34,1% (з початку року – майже в 7 разів) – до 7,4 млрд. грн.

Операції Національного банку України з купівлі державних облігацій України у червні не мали значного впливу на ліквідність банків: їх обсяг (за номінальною вартістю без урахування операцій з двостороннього котирування) становив усього 80,0 млн. грн. (з початку року – 26,6 млрд. грн.). Також упродовж місяця Національний банк України не проводив операцій з двостороннього котирування державних облігацій України. З початку року в рамках таких операцій було продано державних облігацій за номінальною вартістю на суму 7,5 млрд. грн. і придбано – на 2,7 млрд. грн.

В умовах зростання ліквідності банківської системи з метою забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку Національний банк України продовжував проводити операції з мобілізації коштів, обсяг яких у червні становив 16,0 млрд. грн., у той час як обсяг операцій з рефінансування банків – лише 20,0 млн. грн. (з початку року – 115,0 млрд. грн. та 3,86 млрд. грн. відповідно).

Водночас з метою стимулювання кредитної активності банків Національний банк України за цей період звузив строковий спектр пропонованих до розміщення депозитних сертифікатів, залучаючи кошти банків переважно на мінімальний термін. У зв’язку з цим середньозважена процентна ставка за мобілізаційними операціями в червні знизилася до 2,3% порівняно із 6,1% у травні.

Протягом минулого місяця була здійснена лише одна операція з рефінансування за ставкою 12,3% річних.

З 8 червня 2010 року розмір облікової ставки був зменшений з 10,25% до 9,5% річних. Також були знижені ставки за активними та пасивними операціями, які оголошував Національний банк України.

Стабільне відновлення ресурсної бази банків, високий рівень їх ліквідності, а також відповідна спрямованість процентної політики Національного банку України сприяли зниженню вартості коштів як у національній, так і в іноземній валютах. Зокрема середньозважена вартість депозитів у гривнях за цей період зменшилася з 11,0% до 9,6%, а в іноземній валюті – з 8,1% до 7,8%.

Середньозважена ставка за кредитами в національній валюті зменшилася з 14,6% у травні до 14,1% у червні, у той час як в іноземній валюті – збільшилася з 10,8% до 13,9% відповідно. Зростання середньозваженої по банківській системі вартості кредитів в іноземній валюті в червні було пов’язано з проведенням одним із банків кредитних операцій за ставкою, яка значно перевищує середньоринкові. Без урахування операцій цього банку середньозважена вартість кредитів в іноземній валюті в червні порівняно з травнем незначно змінилася і становила 11,0%.

На міжбанківському кредитному ринку середньозважена ставка за угодами в червні також незначно знизилася – з 2,6% у травні до 2,5% річних у червні, а ставка за кредитами овернайт залишилася без змін – 1,3%.

Утім, позитивні тенденції, які відбулися на грошово-кредитному ринку, та стимулюючі заходи Національного банку України поки що не привели до активізації процесів кредитування: загальний обсяг залишків кредитних вкладень у червні зріс лише на 0,1% (з початку року зменшився – на 2,9%) – до 697 млрд. грн. Незначне збільшення залишків за кредитними вкладеннями відбулося за рахунок зростання (на 0,6%) залишків за кредитами, наданих юридичним особам (у тому числі в національній валюті – на 1,3%). Одночасно залишки за кредитами, наданих населенню, зменшилися на 1,2%.

За результатами розміщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) до Державного бюджету України в червні надійшло коштів на загальну суму 3 124,91 млн. грн. (з початку року – 23 994,97 млн. грн.).

Усього з початку 2010 року Міністерство фінансів України здійснило розміщення ОВДП (з урахуванням ОВДП, випущених для рекапіталізації банків) на загальну суму 30 384,97 млн. грн. У червні випуск ОВДП для рекапіталізації банків не здійснювався.

Середньозважена дохідність ОВДП за результатами проведення аукціонів із їх первинного розміщення в червні становила 10,39% річних (з початку року – 14,82% річних). Середньозважена дохідність ОВДП з урахуванням зобов’язань, випущених для рекапіталізації банків, з початку року становить 13,70% річних.

Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно і в повному обсязі, який з початку року становив 15 773,35 млн. грн., у тому числі основний борг – 10 473,59 млн. грн., сплата доходу – 5 299,76 млн. грн.
ДОСТУП ДО ФІНАНСОВИХ РИНКІВ ТА АНАЛІТИЦІ В РЕЖИМІ ОНЛАЙН
зареєструйтеся та отримайте 7 днів безкоштовно
Реєстрація
asd