У липні залишки за кредитами в національній валюті продовжили зростати з одночасним зниженням їх вартості.
Загальний обсяг залишків кредитних вкладень у липні зріс на 0,6% (з початку року – на 6,3%) – до 769,6 млрд. грн. Це відбулося за рахунок збільшення на 1,6% залишків за кредитами, наданими в національній валюті (з початку року – на 10,6%).
Загальний обсяг залишків за кредитами, наданими юридичним особам, за місяць зріс на 0,8% (з початку року – на 9,0%) – до 566,3 млрд. грн. Обсяг залишків за кредитами, наданими фізичним особам, збільшився на 0,2% (з початку року зменшився на 0,5%) – до 203,3 млрд. грн.
Незважаючи на певне зменшення (на 0,5%) протягом місяця загального обсягу депозитів, з початку року вони зросли на 10,9% – до 459,2 млрд. грн. Таке зниження у липні було зумовлено зменшенням коштів на рахунках юридичних осіб на 3,8% (з початку року зросли на 10,5%) – до 157,0 млрд. грн. У той самий час кошти на депозитних рахунках фізичних осіб зросли на 1,4% (з початку року – на 11,2%) – до 302,2 млрд. грн.
Обсяг готівки поза банками в липні збільшився на 3,4% (з початку року – на 6,0%) – до 194,0 млрд. грн.
Рівень коррахунків банків за місяць зменшився на 2,5% (з початку року – на 10,8%) – до 14,9 млрд. грн. У липні норматив обов’язкових резервів становив 13,6 млрд. грн., із яких на окремий рахунок у Національному банку України було перераховано 10,5 млрд. грн.
Грошова маса в липні збільшилася на 0,7% (з початку року – на 9,9%) – до 657,3 млрд. грн. Обсяг монетарної бази за цей період зріс на 3,4% (з початку року – на 4,5%) – до 235,8 млрд. грн.
Обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України в липні збільшився на 4,9% (з початку року майже в 3 рази) – до 8,2 млрд. грн.
З метою регулювання ліквідності банків та забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку Національний банк України протягом поточного року постійно проводив операції з абсорбування банківської ліквідності. Загальний обсяг мобілізаційних операцій у липні становив 15,7 млрд. грн., із середньозваженою процентною ставкою – 2,15%. З початку року обсяг таких операцій становив 143,3 млрд. грн. із середньозваженою процентною ставкою 1,95%.
Натомість обсяг операцій Національного банку України з рефінансування банків у липні був незначний – 0,4 млрд. грн. (з початку року – 2,2 млрд. грн.). Середньозважена процентна ставка за операціями рефінансування у липні та з початку року становила 9,27%.
Операції з купівлі та продажу державних облігацій України з портфеля Національного банку України, а також через механізм двостороннього котирування в липні Національним банком України не проводилися.
З початку року обсяг операцій з купівлі та продажу державних облігацій України з портфеля Національного банку України становив 9,1 млрд. грн. та 1,4 млрд. грн. відповідно. Через механізм двостороннього котирування за цей період було придбано державних облігацій на суму близько 1,2 млрд. грн.
У липні відбулося зниження відсоткових ставок у національній валюті за кредитами та депозитами для реального сектору. Зокрема, середньозважена вартість кредитів у національній валюті знизилася до 13,9% з 14,0% у червні, депозитів – до 6,3% з 6,4%.
На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів збільшилася до 5,1% з 4,3% у червні.
За результатами розміщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) до Державного бюджету України в липні надійшло коштів на загальну суму 0,6 млрд. грн. (з початку року – 18,7 млрд. грн.). Середньозважена дохідність за результатами проведення аукціонів з їх первинного розміщення, за якими залучалися ОВДП, становила 10,05% річних (з початку року – 8,85%).
Усього з початку 2011 року було здійснено розміщення державних облігацій України (з урахуванням ОВДП, що випущені для збільшення статутного капіталу АТ “Ощадбанк”, ПАТ АБ “Укргазбанк” та НАК “Нафтогаз України”) на загальну суму 36,1 млрд. грн. Середньозважена дохідність ОВДП з урахуванням зобов’язань, випущених для рекапіталізації, становила 9,16% річних.
Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно й у повному обсязі, який з початку року становив 27,0 млрд. грн., у тому числі основний борг – 18,9 млрд. грн., сплата доходу – 8,1 млрд. грн.