Прискорення темпів розширення ресурсної бази банків у липні 2010 року за рахунок збільшення коштів на депозитних рахунках сприяло продовженню позитивних тенденцій щодо зниження вартості коштів. Водночас протягом місяця відбулося зростання обсягів наданих кредитів, що може свідчити про позитивні тенденції щодо відновлення кредитної активності банків.
Загальний обсяг депозитів у липні збільшився на 3,3% (з початку року – на 14,6%) – до 375,7 млрд. грн. Приріст депозитів у липні був забезпечений за рахунок коштів як у національній (на 3,0% – до 212,3 млрд. грн.), так і в іноземній валютах (на 3,6% – до 163,4 млрд. грн.).
Довідково: випереджувальні темпи зростання депозитів в іноземній валюті щодо депозитів у національній валюті головним чином зумовлені їх курсовою переоцінкою внаслідок укріплення євро, що пов’язано із загальносвітовими тенденціями. Без урахування підвищення курсу євро стосовно гривні загальний обсяг депозитів в іноземній валюті за розрахунковими даними зріс на 2,1%.
Обсяг депозитів фізичних осіб у липні збільшився на 3,5% (з початку року – на 17,7%) – до 248,8 млрд. грн. Разом з тим їх приріст у національній валюті з початку року (28,2%) більше ніж у три рази перевищував відповідний показник за коштами в іноземній валюті (8,5%). У липні продовжилося закріплення позитивних тенденцій до зростання депозитів юридичних осіб, обсяг яких за місяць зріс на 2,9% (з початку року на – 9,1%) – до 126,9 млрд. грн. Зростання коштів фізичних осіб з початку року відбулося виключно за рахунок коштів у національній валюті (збільшення на 14,6%), у той час як кошти в іноземній валюті зменшилися на 0,6%.
Висхідна динаміка депозитів у банківській системі свідчить про стабільне відновлення довіри до банків, а його валютна структура – про зниження девальваційних та інфляційних очікувань та посилення довіри до національної грошової одиниці.
Одночасно відбулося покращення строкової структури депозитів. Так питома вага довгострокових депозитів у загальному їх обсязі за 7 місяців збільшилася з 24,4% до 26,8%.
Нарощення ресурсної бази банків разом із зростанням готівки поза банками відповідним чином позначається на динаміці грошової маси, обсяги якої в липні збільшилися на 3,4% (з початку року – на 13,2%) – до 551,7 млрд. грн.
З метою попередження формування монетарних ризиків стабільності національної грошової одиниці Національний банк України продовжував здійснювати операції із абсорбування надлишкової ліквідності. Так протягом місяця загальний обсяг операцій з мобілізації коштів банків суттєво зріс і становив 40,9 млрд. грн. (з початку року – 155,9 млрд. грн.). У той час протягом липня обсяг операцій з рефінансування становив 35,1 млн. грн. (з початку року – 3,9 млрд. грн.).
З метою сприяння закріпленню позитивних тенденцій на грошово-кредитному ринку та створення стимулів для поліпшення ситуації в реальному секторі економіки Національний банк України з 8 липня 2010 року знизив розмір облікової ставки, яка є базовою щодо інших процентних ставок Національного банку України, з 9,5% до 8,5% річних. Відповідним чином коригувалися і ставки за активними та пасивними операціями Національного банку України.
З метою стимулювання банків спрямовувати вільні кошти в реальний сектор економіки Національний банк України як і в попередньому місяці залучав кошти банків переважно на мінімальний термін, обмежуючи водночас рівень відсоткової ставки. У зв’язку з чим середньозважена процентна ставка за мобілізаційними операціями в липні порівняно з червнем знизилася більше ніж у три рази – до 0,7%.
Протягом минулого місяця була здійснена лише одна операція з рефінансування за ставкою 10,5% річних.
Водночас операції Національного банку України з купівлі державних облігацій України не мали значного впливу на ліквідність банків: їх обсяг (за номінальною вартістю без урахування операцій з двостороннього котирування) у липні становив 103,53 млн. грн. (26,7 млрд. грн. з початку року).
Вчасно вжиті Національним банком України заходи щодо регулювання ліквідності забезпечили рівновагу на грошово-кредитному ринку та дали змогу не допустити подальшого надмірного зростання ліквідності банків. Обсяг коррахунків банків у липні знизився на 8,3% (зростання з початку року – на 50,4%) – до 26,2 млрд. грн. Загальний обсяг обов’язкових резервів, сформованих банками в липні та перерахованих на окремий рахунок у Національному банку України, становив майже 11,5 млрд. грн.
Разом з цим обсяг монетарної бази протягом місяця збільшився на 1,9% (з початку року – на 14,8%) – до 223,8 млрд. грн., що було пов’язано з сезонним підвищенням попиту на готівку та перерахуванням Національним банком України до Державного бюджету України перевищення кошторисних доходів над його кошторисними витратами. Обсяг готівки поза банками в липні збільшився на 4,0% (з початку року – на 11,5%) – до 175,1 млрд. грн. Питома вага готівки в структурі грошової маси за місяць зросла з 31,5% до 31,7%, проте залишається нижчою, ніж на початку року (32,2%).
Стабільне відновлення ресурсної бази банків, високий рівень їх ліквідності, а також відповідна спрямованість процентної політики Національного банку України сприяли зниженню вартості коштів як у національній, так і в іноземній валютах. Зокрема, середньозважена вартість депозитів у гривнях за цей період зменшилася з 9,6% до 9,3%, а в іноземній валюті – з 7,8% до 7,3%.
Середньозважена ставка за кредитами в національній валюті зменшилася з 14,1% у червні до 13,5% у липні, у іноземній валюті – з 13,9% до 10,4%.
На міжбанківському кредитному ринку середньозважена ставка за угодами знизилася з 2,5% річних (у тому числі за кредитами овернайт – 1,3%) у червні до 1,8% (за кредитами овернайт – 1,1%) у липні.
Стимулюючі заходи Національного банку України сприяли активізації процесів кредитування. Так у липні 2010 року відбулося прискорення темпів збільшення залишків за кредитами, наданими юридичним особам, обсяги яких протягом місяця зросли: у національній – на 1,9%, в іноземній – на 2,1%. Випереджувальні темпи зростання кредитів, наданих юридичним особам в іноземній валюті, порівняно з кредитами в національній, були більшою мірою пов’язані з курсовою переоцінкою у зв’язку з укріпленням курсу євро до гривні.
Крім того, уперше, починаючи із 2008 року, зафіксовано незначне зростання залишків кредитів, наданих фізичним особам у національній валюті, на 0,1%.
Загальний обсяг залишків кредитних вкладень у липні зріс на 1,2% – до 705,5 млрд. грн. (у тому числі в національній – на 1,6%, в іноземній – на 0,9%).
За результатами розміщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) до Державного бюджету України в липні надійшло коштів на загальну суму 4 254,17 млн. грн. (з початку року – 28 249,14 млн. грн.).
Усього з початку 2010 року Міністерство фінансів України здійснило розміщення ОВДП (з урахуванням ОВДП, випущених на цілі рекапіталізації) на загальну суму 34 639,14 млн. грн. У липні випуск ОВДП для цілей рекапіталізації не здійснювався.
Середньозважена дохідність ОВДП за результатами проведення аукціонів з їх первинного розміщення у липні становила 9,84% річних (з початку року – 14,07% річних). Середньозважена дохідність ОВДП з урахуванням зобов’язань, випущених на цілі рекапіталізації банків, у липні становила 9,84% річних (з початку року –13,23% річних).
Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно і в повному обсязі, який з початку року становив 17 851,90 млн. грн., у тому числі основний борг – 12 063,34 млн. грн., сплата доходу – 5 788,56 млн. грн.