Найнижчий показник грудневої інфляції за всю історію статистичних спостережень – з 1991 року (0,8%) відобразив позитивний характер процесів, що відбуваються на грошово-кредитному ринку. Національний банк України забезпечив виконання монетарних кількісних критеріїв ефективності програми “Стенд-бай” за чистими міжнародними резервами (характеризує зовнішню стійкість грошової одиниці) та чистими внутрішніми активами (демонструє те, наскільки монетарна база формується за рахунок випуску коштів в обіг через канали, відмінні від валютного).
На відміну від листопада в грудні 2010 року зафіксовано збільшення обсягів депозитних вкладень не лише фізичних, а й юридичних осіб. Загальний обсяг депозитів у грудні збільшився на 3,7% (з початку року – на 26,4%) – до 414,2 млрд. грн. Зростання депозитів фізичних осіб становило 3,0% (з початку року – 28,5%) – до 271,7 млрд. грн., юридичних осіб – на 5,1% (з початку року – на 22,5%) – до 142,5 млрд. грн.
У грудні, як і в більшості попередніх місяців, кошти в національній валюті збільшувалися вищими темпами (на 4,8% – у грудні та на 38,4% – з початку року), ніж в іноземній (на 2,3% та на 12,9% відповідно). Такі особливості валютної структури приросту були характерні як для коштів фізичних, так і для коштів юридичних осіб.
Одночасно відбулося покращення строкової структури депозитів. Частка довгострокових депозитів у загальному їх обсязі впродовж грудня збільшилася з 30,7% до 31,4% (на початок року становила 24,4%).
У грудні (традиційно для останнього місяця року) відбулося суттєве збільшення обсягу готівки поза банками – на 5,6% (з початку року – на 16,5%) – до 183,0 млрд. грн., що пов’язано зі збільшенням попиту на готівку напередодні новорічних та різдвяних свят.
Високі темпі зростання депозитів та готівки поза банками зумовили прискорення темпів розширення грошової маси, обсяг якої в грудні збільшився на 4,2% (з початку року – на 22,8%) – до 598,4 млрд. грн.
Обсяг монетарної бази в грудні збільшився на 4,6% (з початку року збільшення становило 15,8%) – до 225,7 млрд. грн. На динаміку монетарної бази в грудні суттєвий вплив мали бюджетні чинники – обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України впродовж грудня зменшився на 74,9% – до 2,7 млрд. грн.
З метою забезпечення рівноваги на грошово-кредитному ринку Національний банк України в грудні продовжував здійснювати операції з мобілізації вільної ліквідності банківської системи. Протягом грудня загальний обсяг операцій з мобілізації коштів банків через розміщення депозитних сертифікатів становив 11,2 млрд. грн. (у цілому за 2010 рік, ураховуючи операції зворотного репо – 248,1 млрд. грн.).
Також у грудні Національний банк України здійснював операції на відкритому ринку з державними цінними паперами. Обсяг операцій з продажу державних облігацій України з портфеля Національного банку України в грудні становив 2,1 млрд. грн. за номінальною вартістю (з початку року обсяг таких операцій становив 7,4 млрд. грн.). Одночасно в грудні Національним банком України було придбано державних облігацій (за номінальною вартістю) на загальну суму майже 1,0 млрд. грн. (з яких 558,4 млн. грн. – на виконання статті 2 Закону України “Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідками фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”). З початку року обсяг операцій із придбання державних облігацій становив 27,6 млрд. грн., з яких 19,2 млрд. грн. – з метою регулювання ліквідності та 8,4 млрд. грн. – на виконання статті 2 Закону України “Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідками фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”).
Крім цього, у грудні Національний банк України здійснював операції з купівлі-продажу державних облігацій України через механізм двостороннього котирування, у межах яких було продано державних облігацій за номінальною вартістю на суму 1,1 млрд. грн. (з початку року – на 9,2 млрд. грн.) та придбано на суму 1,7 млрд. грн. (з початку року – на 4,3 млрд. грн.).
У результаті здійснених Національним банком України регулюючих операцій, а також сезонного перетікання частини коштів у готівкову форму обсяг коррахунків банків у грудні зменшився на 3,8% (з початку року – на 3,9%) – до 16,7 млрд. грн.
Обсяг обов’язкових резервів, сформованих банками в грудні, становив 12,4 млрд. грн. З них за станом на 01.01.2011 на окремий рахунок у Національному банку України перераховано 7,7 млрд. грн.
Утім, незважаючи на зниження обсягів коррахунків банків, їх рівень (середньоденне значення в грудні становило 18,4 млрд. грн.) був достатнім для забезпечення банками своєчасного здійснення поточних операцій і кредитної підтримки процесів економічного розвитку.
Про відсутність у банків проблем з ліквідністю свідчить їх низький попит на кредити Національного банку України. У грудні обсяг операцій з рефінансування становив 409,4 млн. грн. (у цілому за 2010 рік – 5,2 млрд. грн.).
Середньозважена процентна ставка за операціями з рефінансування в грудні становила 10,42% річних, за мобілізаційними операціями – 4,35% річних.
Середньозважена вартість кредитів у національній валюті в грудні становила 15,0%, середньозважена вартість депозитів у національній валюті – 8,1%. На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів становила 6,6% (за кредитами овернайт – 5,1%).
Загальний обсяг кредитних вкладень у грудні зменшився на 0,3% (порівняно із зростанням на 0,3% у листопаді). До цього впродовж 6 місяців поспіль спостерігалася тенденція до поступового зростання цього показника. У цілому за 2010 рік загальний обсяг кредитних вкладень збільшився на 1,0% – до 724,6 млрд. грн.
Водночас, оцінюючи кредитну активність банків як у грудні, так і в цілому за 2010 рік, слід звернути увагу на те, що зменшення обсягу кредитних вкладень відбулося за рахунок зменшення кредитів, наданих фізичним особам (на 2,4% – у грудні та 13,1% – за рік), а кредити, надані юридичним особам, збільшилися на 0,5% та 7,9% відповідно.
Суттєве зменшення обсягів кредитування населення (грудневий показник падіння був найбільшим порівняно із попередніми місяцями 2010 року) пояснюється тенденцією до зростання доходів населення впродовж року та значними доходами, отриманими громадянами напередодні новорічних свят, що об’єктивно зменшило попит на кредити. Попит на кредити з боку підприємств реального сектору стримувався за рахунок покращення показників прибутковості підприємств, отримання коштів від реалізації ОВДП-ПДВ, а також традиційного зниження ділової активності наприкінці року.
За результатами розміщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик до Державного бюджету України в грудні надійшло коштів на загальну суму 2 003,02 млн. грн. (з початку року – 40 424,37 млн. грн.).
У грудні випуск ОВДП для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість та для збільшення статутного капіталу не здійснювався.
Усього у 2010 році Міністерство фінансів України здійснило розміщення ОВДП (з урахуванням ОВДП, що випущені з метою збільшення статутного капіталу НАК “Нафтогаз України”, банків та для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість) на загальну суму 70 657,06 млн. грн.
Середньозважена дохідність ОВДП за результатами проведення аукціонів з їх первинного розміщення в грудні становила 10,05% річних (у цілому за 2010 рік – 12,69% річних). Середньозважена дохідність ОВДП з урахуванням зобов’язань, випущених на цілі рекапіталізації та для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість, з початку року становила 10,39% річних.
Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно й у повному обсязі, який за 2010 рік становив 30 689,36 млн. грн., у тому числі основний борг – 19 555,71 млн. грн., сплата доходу – 11 133,65 млн. грн.