Основные тенденции денежно-кредитного рынка за декабрь 2009 г.

Грошово-кредитна політика у 2009 році проводилася за складних умов економічної та фінансової кризи і спрямовувалася на виконання основної функції Національного банку України – забезпечення стабільності грошової одиниці.
Відповідно до змін у макроекономічному та політичному середовищі розвиток грошово-кредитного ринку протягом 2009 року мав суттєві відмінності. Погіршення економічної ситуації, пік якого прийшовся на І квартал 2009 року, на грошово-кредитному ринку знаходило відображення у продовженні відпливу коштів з банків, зниженні ліквідності банківської системи, дефіциті іноземної валюти та ін. Натомість покращення показників розвитку реального сектору економіки, платіжного балансу та скасування законодавчих обмежень у проведенні грошово-кредитної політики, починаючи з ІІ кварталу, сприяли покращенню ситуації. Ще одним вагомим фактором, який позитивно вплинув на ситуацію у фінансовій сфері, було отримання ефекту від стабілізаційних заходів, ужитих Національним банком України та продовження співробітництва з МВФ в рамках програми “Стенд-бай”.

Як результат, починаючи з квітня 2009 року спостерігався щомісячний приріст депозитів населення (крім незначного зниження у вересні). Утім така динаміка не змогла компенсувати падіння депозитів населення в І кварталі і річні темпи їх приросту залишились від’ємними. У цілому за 2009 рік депозити фізичних осіб знизилися на 1,9% – до 211,4 млрд. грн. (у грудні збільшилися на 1,9%). Депозити юридичних осіб за цей же період знизилися на 18,0% – до 116,5 млрд. грн. (у грудні зросли на 3,8%). Як наслідок, загальний обсяг депозитів у 2009 році знизився на 8,3% – до 328 млрд. грн. (у грудні збільшився на 2,6%).

Зниження обсягу депозитів з початку року відповідним чином вплинуло на динаміку грошової маси, обсяг якої у 2009 року зменшився на 5,5% – до 487,5 млрд. грн. (у грудні збільшився на 3,6%). Падіння показника широких грошей було відображенням скорочення економічної активності в цілому.

Натомість обсяг монетарної бази за підсумками 2009 року збільшився на 4,4% (у т.ч. у грудні – на 7,5%) – до 195,0 млрд. грн. Такий показник приросту грошової маси за рік знаходиться в межах прогнозного індикатора, визначеного Основними засадами грошово-кредитної політики на 2009 рік (6%). Також Національний банк України упродовж року забезпечував виконання критерію ефективності за монетарною базою програми “Стенд-бай”, яка реалізується за підтримки МВФ.

На динаміку монетарної бази у 2009 році суттєво впливали фіскальні чинники. Зокрема, обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України за 2009 рік зменшився на 86,1% – до 1,1 млрд. грн.

Крім цього, у 2009 році Національний банк України здійснив операції з викупу у банків державних облігацій України на загальну суму 34,89 млрд. грн. (за номінальною вартістю), переважна більшість з яких (на суму 29,34 млрд. грн.) була проведена відповідно до статті 2 Закону України “Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” і пов’язана з монетизацією облігацій, випущених Урядом з метою капіталізації банків.

Також Уряд у 2009 році для забезпечення фінансування внутрішніх видатків бюджету конвертував у гривню значні обсяги своїх валютних коштів (у т.ч. отриманих від МВФ у рамках програми “Стенд-бай”), що також сприяло збільшенню обсягу монетарної бази.

Одночасно зростання обсягів грошової пропозиції стримувалося за рахунок проведення Національним банком України операцій з продажу іноземної валюти на міжбанківському ринку з метою упередження надмірних коливань обмінного курсу гривні.

В умовах пріоритетного фінансування соціальних видатків бюджету значна частка коштів, що надходила в обіг унаслідок дії фіскальних чинників, перетворювалася на готівку. Це знайшло відповідне відображення в динаміці окремих складових монетарної бази. Так, обсяг коррахунків банків упродовж 2009 року зменшився на 6,5% (у грудні збільшився на 20,6%) – до 17,4 млрд. грн. Водночас обсяг готівки поза банками збільшився за рік на 1,5% (у т.ч. у грудні – на 6,2%) – до 157,0 млрд. грн.

В умовах нестабільності на фінансовому ринку Національний банк України застосовував гнучкі підходи до регулювання ліквідності банків, змінюючи спрямованість своїх операцій залежно від ситуації на грошово-кредитному ринку. Так, у І кварталі в умовах відпливу коштів з банківської системи Національний банк України переважно здійснював операції з підтримки ліквідності банків. Починаючи з ІІ кварталу в умовах стабілізаційних тенденцій на ринку почав формуватись профіцит ліквідності, на що також суттєвий вплив чинили фіскальні чинники. За таких обставин операції Національного банку України з регулювання ліквідності, починаючи з ІІ кварталу, поступово набули мобілізаційної спрямованості. Це знаходило прояв у зменшенні обсягу операцій з рефінансування банків та збільшення обсягу мобілізаційних операцій.

Так, обсяг операцій рефінансування упродовж ІІ півріччя 2009 року становив 8,6 млрд. грн., тоді як у І півріччі – 55,8 млрд. грн. Натомість основна частина мобілізаційних операцій здійснювалася в ІІ – ІV кварталах. У цей період Національним банком України було залучено коштів на суму 86,1 млрд. грн., тоді як в цілому за 12 місяців – 96,7 млрд. грн.

Крім цього, протягом серпня – вересня були посилені вимоги до формування банками обов’язкових резервів. Зокрема, було запроваджена вимога щодо зберігання частини обов’язкових резервів на окремому рахунку в Національному банку України. У грудні обсяг обов’язковий резервів, що був перерахований банками на окремий рахунок, становив 5,8 млрд. грн. На залишки коштів обов’язкових резервів, перерахованих банками на окремий рахунок, нараховується плата в розмірі 30% від облікової ставки.

Загальний обсяг обов’язкових резервів, сформованих банками за грудень 2009 року (з урахуванням коштів, перерахованих на окремий рахунок), становив 12,2 млрд. грн.

Процентна політика в поточному році проводилася адекватно до макроекономічної ситуації і спрямовувалися на утримання вартості грошей на позитивному рівні щодо інфляції з метою стимулювання повернення вкладів у банківську систему, нівелювання девальваційного тиску та інфляційних ризиків. Відповідно до зниження інфляційного тиску та стабілізації ситуації на грошово-кредитному ринку Національний банк України коригував свої відсоткові ставки.

Так, протягом червня – серпня двічі знижувалася облікова ставка, яка наразі визначена як базова ставка щодо інших процентних ставок Національного банку України. Зокрема, з 15.06.2009 розмір облікової ставки було знижено з 12% – до 11%, а з 12.08.2009 – до 10,25%.

Середньозважена процентна ставка за операціями з рефінансування була позитивною відносно інфляції і становила у 2009 році 16,7% (у грудні – 12,7%). Середньозважена ставка за мобілізаційними операціями у 2009 році становила 6,6% (у грудні – 5,4%).

Заходи Національного банку України щодо стабілізації ситуації на грошово-кредитному ринку спрямовувалися переважно на обмеження спекулятивного попиту на іноземну валюту і не мали на меті обмеження банками кредитної підтримки економічного розвитку. Незважаючи на зменшення загального обсягу залишків кредитних вкладень (у 2009 році на 2,1% – до 718,7 млрд. грн.), обсяг залишків за кредитами в національній валюті збільшився на 16,9%. Це відбулося за рахунок зростання обсягу залишків за кредитами наданих юридичним особам у національній валюті – на 27,7%.

З огляду на позитивні тенденції до стабілізації грошово-кредитного ринку, банки знизили ставки за своїми активними операціями. Зокрема, середньозважена ставка за кредитами в економіку в національній валюті зменшилася з 21,6% у грудні 2008 року до 19,6% у грудні 2009 року, в іноземній валюті – з 12,6% до 10,2%.

Натомість середньозважена ставка за депозитами в національній валюті зросла з 13,0% у грудні 2008 року до 14,0% у грудні 2009 року, в іноземній валюті – з 8,2% до 9,5%.

На міжбанківському кредитному ринку середньозважена ставка за угодами зменшилася з 23,5% річних (у т. ч. за кредитами овернайт – 22,4%) у грудні 2008 року до 7,0% (за кредитами овернайт – 3,3%) у грудні 2009 року.

До Державного бюджету України за результатами розміщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик протягом грудня 2009 року надійшло коштів на загальну суму 2 371,14 млн. грн. (з початку року – 18 841,30 млн. грн.). Середньозважена дохідність за ОВДП під час аукціонів з первинного розміщення в грудні 2009 року становила 24,86% річних (за 2009 рік – 20,07% річних).

Усього за 2009 рік Міністерством фінансів України було розміщено облігацій внутрішніх державних позик (з урахуванням ОВДП, випущених на цілі рекапіталізації та реструктуризації залишку заборгованості Кабінету Міністрів України перед Національним банком України, як передбачено статтею 4 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” (із змінами) від 26.12.2008 № 835-VI) на загальну суму 74 532,64 млн. грн. Середньозважена дохідність цих ОВДП за 2009 рік становила 12,21% річних.

Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно і в повному обсязі, який за 2009 рік становив 22 449,74 млн. грн., у тому числі основний борг – 17 924,91 млн. грн., сплата доходу – 4 524,82 млн. грн.
ДОСТУП ДО ФІНАНСОВИХ РИНКІВ ТА АНАЛІТИЦІ В РЕЖИМІ ОНЛАЙН
зареєструйтеся та отримайте 7 днів безкоштовно
Реєстрація
asd