На розвиток грошово-кредитного ринку у 2007 р. істотно вплинули законодавчі зміни, спрямовані на посилення соціалізації економічної політики. В результаті при прогнозованому зростанні реальної заробітної плати у 2007 р. на 7.9%, реально за 11 місяців вона збільшилася на 12.7%, а реальні наявні доходи населення за цей же період збільшилися на 12.5%.
Значне зростання внутрішнього попиту за відсутності належних реформ сприяло мінімальному збільшенню ВВП при суттєвому прискоренні інфляції –реальний ВВП за 11 місяців збільшився на 7.2% (при первісному прогнозі зростання за 2007 р. в 6.5%), індекс споживчих цін у 2007 р. становив 116.6% (при первісному прогнозі 107.5%).
Істотне збільшення доходів населення зумовлювало збільшення грошової маси за двома напрямками:
1) через зростання готівки поза банками, обсяг якої збільшився 48.2% до 111.1 млрд. грн. – готівкова частина грошової маси за допомогою монетарних інструментів може бути „зв’язана” лише в довгостроковому періоді часу через загальне подорожчання грошей (що ускладнить доступ до кредитів підприємствам реального сектору економіки);
2) через зростання обсягів кредитування фізичних осіб та пов’язане з цим збільшення обсягів зовнішніх залучень банків за кордоном – загальний обсяг кредитних вкладень у 2007 р. збільшився на 74.1% до 426.9 млрд. грн. (у т.ч. кредитів фізичним особам – на 97.8%).
Внаслідок прискореного зростання доходів населення стало платоспроможним клієнтом банків. Банківська система адекватно відреагувала на збільшення попиту на кредити. В умовах нерозвинутого внутрішнього фінансового ринку, зростаючий попит на кредитні ресурси задовольнявся за рахунок активних запозичень за кордоном. За таких обставин, навіть за умов від’ємного сальдо поточного рахунку платіжного балансу, обсяг інтервенцій Національного банку з купівлі валюти у 2007 р. становив 7.6 млрд. дол. США.
Таким чином, високі темпи кредитування населення були результатом не м’якої монетарної політики, а посилення соціалізації економічної політики.
Втім, вплив процесів розширення кредитування населення на інфляцію був обмежений, оскільки переважна частина отриманих коштів спрямовувалася на купівлю нерухомості та товарів, ціни на які мають незначний вплив на загальний індекс споживчих цін (імпортна побутова техніка, автомобілі тощо).
Певний чином на динаміку грошової пропозиції впливала і політика Уряду по управлінню бюджетними коштами. Кошти Уряду в національній валюті на рахунках в Національному банку після збільшення упродовж перших 11 місяців 2007 р. на 67.4%, у грудні зменшилися одразу на 71.1% до 4.4 млрд. грн. Це було вагомим чинником прискорення зростання монетарних агрегатів упродовж останнього місяця року.
В результаті, монетарна база у 2007 р. збільшилася на 46% (у т.ч. у грудні – на 8.8%) до 141.9 млрд. грн., грошова маса – на 52.2% (у т.ч. у грудні – на 8.7%) до 397.4 млрд. грн.
Загальний обсяг депозитів в банківській системі у 2007 р. збільшився на 51.9% до 280.1 млрд. грн. При цьому депозити в національній валюті збільшилися на 66.5%, в іноземній – на 28.1%, що сприяло зменшенню рівня доларизації економіки з 27% до 22.7%.
Середньозважена ставка за кредитами в національній валюті упродовж 2007 р. зменшилася з 15.1% до 14.4% річних, в іноземній – з 11.5% до 11.2% річних. Середньозважена ставка за депозитами в національній валюті упродовж 2007 р. збільшилася з 7.9% до 8.6%, в іноземній – з 6.1 до 6.3%.
Заходи Національного банку по приборканню інфляції концентруватися не лише на кількісному обмеженні грошової пропозиції, а й на досягненні якісного ефекту з упередження виникнення дисбалансів на фінансовому ринку. Вони, зокрема, включали:
- забезпечення розміру ставок за активними операціями Національного банку на позитивному рівні щодо рівня інфляції – ставки за щоденними операціями рефінансування овернайт у листопаді збільшилися з 9% та 10% (без забезпечення) до рівня 12% та 12.5% відповідно, у грудні – до 14.5% та 15%;
- активізацію роботи по залученню коштів банків (у т.ч. через більш ефективне використання процентних ставок за депозитними сертифікатами) – процентні ставки за депозитними сертифікатами після відновлення у серпні проведення мобілізаційних операцій встановлювалися на рівні від 0.5% до 5%, у листопаді – від 0.5% до 7%, а у грудні від 0.5% до 8% в залежності від терміну.
Загалом у 2007 р. Національний банк здійснив операції по мобілізації коштів банків на загальну суму 109.8 млрд. грн., в т.ч. – 109.7 млрд. грн. шляхом залучення коштів на тендерах з розміщення депозитних сертифікатів.
В умовах достатнього рівня ліквідності банківської системи обсяги проведених операцій з рефінансування банків упродовж 2007 р. були незначними – 2.5 млрд. грн. (з них 431.6 млн. грн. – кредити овернайт, 1969.1 млн. грн. – кредити, надані шляхом проведення тендерів, 123 млн. грн. – кредити під заставу майнових прав на кошти банківського вкладу (депозиту).
Середньозважена процентна ставка за кредитами рефінансування Національного банку у 2007 р. становила 10.1% річних, у т.ч. за кредитами овернайт – 11.1%, за кредитами, наданими шляхом проведення тендерів – 10.0%, за кредитами рефінансування під заставу майнових прав за коштами банківського вкладу (депозиту) – 8.3%.
Певним чином на ліквідність банківської системи вплинуло і рішення стосовно введення з 20 листопада 2007 р. до складу зобов’язань банків, які підлягають обов’язковому резервуванню, коштів, залучених банками від банків-нерезидентів та фінансових організацій-нерезидентів. Водночас, визначальним чинником при ухваленні цього рішення було намагання вплинути на якісні характеристики активно-пасивних операцій банків, сприяти посиленню привабливості проведення операцій в національній валюті та поступовому обмеженню економічними методами обсягів залучення коштів за кордоном.
Обсяг обов’язкових резервів, сформованих банками у грудні, за оперативними даними становить 9682.9 млн. грн.
З метою стримування інфляційного тиску надалі, Національний банк України встановив з 1 січня 2008 року облікову ставку в розмірі 10% річних.