У січні спостерігалося традиційне для початку року зниження ділової активності з відповідним уповільненням динаміки грошово-кредитного ринку. Водночас на тлі зменшення вартості залучених банками коштів та наданих ними кредитів відбувалося зростання депозитів фізичних осіб.
Протягом місяця кошти на депозитних рахунках фізичних осіб збільшилися на 2,4% – до 314,7 млрд. грн. Причому в національній валюті вони зростали швидше (2,6%), ніж в іноземній (2,1%). Натомість залишки на депозитних рахунках юридичних осіб знизилися на 5,2% – до 172,2 млрд. грн., що призвело до незначного зменшення загального обсягу депозитів банківської системи (на 0,5% – до 486,9 млрд. грн.). Це відбулося за рахунок певного зниження коштів у національній валюті (на 1,1%), за незначним зростанням в іноземній (на 0,4%).
Зменшення коштів на депозитних рахунках вплинуло на динаміку грошової маси, обсяг якої в січні зменшився на 1,5% – до 675,0 млрд. грн. Водночас обсяг монетарної бази скоротився на 4,2% – до 229,9 млрд. грн.
У січні, традиційно для першого місяця року, відбулося зменшення обсягу готівки поза банками (на 4,2% – до 184,6 млрд. грн.).
Обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України упродовж січня збільшився в 2,1 раза – до 4,3 млрд. грн.
Обсяг коррахунків банків у січні зменшився на 11,8% – до 19,4 млрд. грн. Обсяг обов’язкових резервів, сформованих банками в січні, становив 14,9 млрд. грн., з них було перераховано на окремий рахунок у Національному банку України 7,7 млрд. грн.
Обсяг рефінансування банків Національним банком України в січні становив 3,0 млрд. грн. Середньозважена процентна ставка за операціями з рефінансування становила 9,3%. Водночас обсяг мобілізаційних операцій становив лише 62,0 млн. грн., а їх середньозважена процентна ставка – 5,1%.
Національним банком України було придбано на відкритому ринку державних облігацій України на суму 1,3 млрд. грн. (за номінальною вартістю). Операції з продажу державних облігацій України з портфеля Національного банку України протягом січня не проводилися.
У січні Національний банк України проводив операції з купівлі та продажу державних облігацій України через механізм двостороннього котирування. У їх межах ним було придбано державних облігацій на суму близько 0,9 млрд. грн. (за номінальною вартістю) та продано – на 1,3 млрд. грн.
Загальний обсяг кредитних вкладень у січні зменшився на 0,8% – до 787,2 млрд. грн. Водночас зафіксовано зростання (на 1,0%) залишків за кредитами, наданими фізичним особам у національній валюті та юридичним особам в іноземній валюті (на 0,8%).
Протягом січня відбулося зниження відсоткових ставок. Так середньозважена вартість кредитів в національній валюті знизилася до 15,6% річних (з 17,2% у грудні 2011 року), натомість в іноземній валюті вона дещо зросла – до 8,6% (з 8,4%).
Середньозважена вартість депозитів у національній валюті зменшилася в січні до 10,3% (з 11,1%), а в іноземній валюті – до 4,8% (з 5,7%).
На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів знизилася в січні до 4,7% (із 9,5% у грудні 2011 року).
У січні на первинних аукціонах з розміщення облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) розміщувалися облігації, номіновані як у національній, так і в іноземній валютах. За результатами аукціонів до Державного бюджету України надійшло коштів у національній валюті на суму 386,6 млн. грн. (із середньозваженою дохідністю 13,0 % річних), в іноземній – 1,9 млн. дол. США. (із середньозваженою дохідністю 9,6% річних).
Платежі з погашення та сплати доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно і в повному обсязі, який за січень становив 661,1 млн. грн., у тому числі основний борг – 4,8 млн. грн., сплата доходу – 656,3 млн. грн.