У лютому 2012 року продовжилися позитивні тенденції в макроекономічному розвитку, чому сприяла збалансована грошово-кредитна політика. З одного боку, вона сприяла подальшому зменшенню інфляційного тиску – індекс споживчих цін у річному вимірі в лютому зменшився до 3,0% порівняно із 3,7% у січні. З іншого, через монетарний інструментарій були надані певні імпульси процесам активізації кредитування (збільшення обсягів та зниження вартості кредитів рефінансування, лібералізація умов проведення операцій прямого репо).
Ужиті Національним баком України заходи мали позитивні результати. Насамперед слід відзначити динаміку депозитів фізичних осіб, обсяг яких у лютому збільшився на 2,3% – до 322,0 млрд. грн. (з початку року – на 4,7%). У структурі приросту вкладів домінували депозити в національній валюті (на 3,0%).
Водночас залишки на депозитних рахунках юридичних осіб знизилися на 3,0% – до 167,4 млрд. грн. (з початку року вони зменшилися на 7,8%). Це відбулося через зменшення вкладів у національній валюті (на 4,7%), тоді як в іноземній валюті вони зросли (на 0,6%).
Попри зменшення депозитів юридичних осіб, загальний обсяг депозитів у банківській системі в лютому збільшився на 0,4% – до 489,4 млрд. грн. (з початку року – на 0,1%). Це відбулося за рахунок збільшення коштів в іноземній валюті (на 1,2%) за незначного зменшення в національній валюті (на 0,2%).
Розширення ресурсної бази банків дало їм змогу поступово збільшувати кредитну підтримку реального сектору економіки. Загальний обсяг кредитних вкладень у лютому збільшився на 0,5% – до 791,4 млрд. грн. (з початку року –зменшення на 0,2%). За кредитами, наданими юридичним особам, було зафіксовано зростання на 1,1%, тоді як обсяг кредитів, наданих фізичним особам, зменшився на 1,0%.
Протягом лютого відбулося зниження відсоткових ставок за кредитами. Так середньозважена вартість кредитів у національній валюті знизилася до 15,33% річних (з 15,60% у січні 2012 року), в іноземній валюті – до 8,07% (з 8,58%).
Середньозважена вартість депозитів у лютому збільшилася в національній валюті до 10,52% (з 10,30% у січні 2012 року ), а в іноземній – до 6,14% (з 4,79%).
На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів збільшилася до 6,17% (з 4,73% у січні 2012 року).
Слід зазначити, що такі результати були досягнуті в умовах зниження обсягів монетарної бази, тобто обсягу коштів, який випускається в обіг органами державного управління. Обсяг монетарної бази в лютому скоротився на 0,6% – до 228,5 млрд. грн. (з початку року – зменшення на 4,7%). Це свідчить про підвищення ефективності роботи грошово-кредитного ринку та активізацію процесу мультиплікації коштів.
Натомість обсяг грошової маси в умовах зростання депозитів у лютому збільшився на 0,6% – до 679,4 млрд. грн. (з початку року – зменшення на 0,9%).
У лютому також відбулося збільшення обсягу готівки поза банками на 1,0% – до 186,5 млрд. грн. (з початку року він зменшився на 3,2%).
Обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України впродовж лютого збільшився на 10,5% – до 4,7 млрд. грн. Це було основним чинником зменшення обсягу коррахунків банків на 15,1% – до 16,4 млрд. грн. (з початку року – зменшення на 25,1%). Обсяг обов’язкових резервів, сформованих банками в лютому, становив 15,1 млрд. грн., із них було перераховано на окремий рахунок у Національному банку України 7,65 млрд. грн.
Обсяг рефінансування банків Національним банком України в лютому становив 2,5 млрд. грн. (з початку року – 5,4 млрд. грн.). Середньозважена процентна ставка за операціями з рефінансування в лютому становила 8,97% річних (з початку року – 9,13%). Водночас обсяг мобілізаційних операцій становив 10,0 млн. грн. (з початку року – 72,0 млн. грн.), а їх середньозважена процентна ставка – 5,00% (з початку року – 5,05%).
У лютому 2012 року Національний банк України здійснював операції на відкритому ринку з державними цінними паперами. Обсяг придбаних ним державних облігацій України становив (за номінальною вартістю) 0,75 млрд. грн. (з початку року – близько 2,1 млрд. грн.) Операції з продажу державних облігацій України з портфеля Національного банку України протягом лютого не проводилися.
У лютому Національний банк України також здійснював операції з купівлі державних облігацій України через механізм двостороннього котирування. Обсяг таких операцій (за номінальною вартістю) становив 0,7 млрд. грн. (з початку року – близько 1,6 млрд. грн.). Продаж державних облігацій України через механізм двостороннього котирування в лютому не здійснювався (з початку року продано майже на 1,3 млрд. грн.).
У лютому на первинних аукціонах з розміщення облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) розміщувалися облігації, номіновані як у національній, так і в іноземній валютах. За їх результатами до Державного бюджету України надійшло коштів на суму:
у національній валюті – 3,7 млрд. грн. (з початку року – 4,1 млрд. грн.);
в іноземній валюті – 277,7 млн. дол. США (з початку року – 279,5 млн. дол. США).
Середньозважена дохідність, за якою в лютому залучалися ОВДП на аукціонах з їх первинного розміщення, становила:
у національній валюті – 13,86% річних;
в іноземній валюті – 9,27% річних.
Платежі з погашення та сплати доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно та в повному обсязі, який за лютий становив 6,8 млрд. грн., у тому числі основний борг – 4,5 млрд. грн., сплата доходу – 2,3 млрд. грн.