Основные тенденции денежно-кредитного рынка Украины за декабрь 2011 г.

Ситуація на грошово-кредитному ринку протягом грудня залишалася стабільною та прогнозованою. Грошово-кредитна політика була адекватна макроекономічним процесам у країні, що дало змогу уповільнити рівень споживчої інфляції, який за 2011 рік становив 4,6%, що є найнижчим показником, за винятком 2002 року, у якому було зафіксовано дефляцію. Стабільність грошової одиниці України в цей період сприяла:
нарощуванню кредитування банками реального сектору економіки в національній валюті. За місяць залишки за кредитами, наданими в національній валюті, збільшилися на 1,2% (з початку року – на 21,6%). Зростання спостерігалося як за кредитами, наданими фізичним особам (на 1,9% за місяць та на 34,2% з початку року), так і юридичним особам (на 1,0% за місяць та на 19,1% з початку року). Водночас загальний обсяг залишків кредитних вкладень у грудні майже не змінився, залишився на рівні попереднього місяця – 793,2 млрд. грн. Проте з початку року він зріс на 9,6%. Обсяг залишків за кредитами, наданими юридичним особам, за місяць зріс на 0,5% до 597,0 млрд. грн., а з початку року – на 14,9%. Разом з цим залишки за кредитами, наданими фізичним особам, зменшилися на 1,6% (з початку року – на 4,0%) – до 196,2 млрд. грн. виключно за рахунок скорочення обсягу кредитів, наданих в іноземній валюті;

зростанню обсягів банківських депозитів, загальний обсяг яких зріс за місяць на 4,4% (з початку року – на 17,6%) – до 486,8 млрд. грн., у т .ч. у національній валюті на 7,0% (з початку року – на 17,0%) та іноземній валюті – на 1,1% (з початку року – на 18,5%).



Збільшення обсягів депозитів відбулося як за рахунок приросту коштів фізичних осіб (на 1,5%, з початку року – на 13,1% до 307,4 млрд. грн.), так і юридичних осіб (на 9,9%, з початку року – на 26,3% до 179,4 млрд. грн.).



У грудні відбулося традиційне для останнього місяця року збільшення обсягу готівки поза банками, який підвищився на 4,6% (з початку року – на 5,3%) – до 192,6 млрд. грн.



Грошова маса в грудні збільшилася на 4,5% (з початку року – на 14,2%) – до 682,7 млрд. грн. Обсяг монетарної бази за цей період зріс на 3,8% (з початку року на 6,3%) – до 239,9 млрд. грн.



Обсяг коштів Уряду в національній валюті на рахунках у Національному банку України в грудні зменшився на 66,6% (з початку року – на 24,1%) – до 2,1 млрд. грн.



Регулюючи у грудні грошово-кредитний ринок, Національний банк України використовував різні монетарні інструменти. Обсяг операцій Національного банку України з рефінансування банків протягом місяця становив 11,0 млрд. грн. (з початку року – 28,8 млрд. грн.). Середньозважена процентна ставка за операціями з рефінансування в грудні становила 12,0% (з початку року – 12,4%).



Водночас обсяг мобілізаційних операцій становив 5,5 млрд. грн. із середньозваженою процентною ставкою 2,6%. З початку року обсяг таких операцій становив 166,8 млрд. грн. із середньозваженою процентною ставкою 1,8%.



Протягом грудня Національний банк України придбав державні облігації (за номінальною вартістю) на загальну суму близько 0,5 млрд. грн. (з початку року – 20,4 млрд. грн.). Операції з продажу державних облігацій України з портфеля Національного банку України в грудні не проводилися (з початку року обсяг таких операцій становив 1,4 млрд. грн.).



Операції з купівлі державних облігацій України через механізм двостороннього котирування в грудні Національний банк України не здійснював. З початку року обсяг таких операцій за номінальною вартістю становив 4,7 млрд. грн. Натомість у грудні вперше у 2011 році через механізм двостороннього котирування Національний банк України продав державних облігацій України на суму 0,4 млрд. грн.



Рівень коррахунків банків за місяць зріс на 25,9% (з початку року – на 31,2%) – до 22,0 млрд. грн. У грудні обсяг обов’язкових резервів, що сформований відповідно до встановлених нормативів, становив 14,95 млрд. грн., із яких на окремий рахунок у Національному банку України було перераховано 7,7 млрд. грн.



У грудні відбулося зменшення вартості ресурсів у національній валюті за одночасного її збільшення в іноземній. Так у грудні середньозважена вартість кредитів у національній валюті зменшилася до 17,2% з 18,9% у листопаді, тоді як в іноземній валюті вона збільшилася до 8,4% з 8,1%. Середньозважена вартість депозитів у грудні в національній валюті зменшилася до 11,1% з 11,5% у листопаді, а в іноземній – збільшилася до 5,7% з 5,2%.



На міжбанківському кредитному ринку середньозважена вартість коштів у грудні зменшилася до 9,5% з 15,7% у листопаді.



У грудні на первинних аукціонах з розміщення облігацій внутрішніх державних позик (далі – ОВДП) розміщувалися облігації, номіновані як у національній валюті, так і в іноземній валюті. За результатами аукціонів до Державного бюджету України за місяць надійшло коштів на суму:

• у національній валюті – 3,0 млрд. грн. (з початку року – 28,9 млрд. грн.);

• в іноземній валюті – 0,4 млрд. дол. США (були започатковані в грудні).



Середньозважена дохідність первинного розміщення ОВДП у грудні становила в національній валюті 10,1% річних, в іноземній валюті – 8,9% річних.



Усього з початку року було розміщено державних облігацій України (з урахуванням ОВДП, що випущені для збільшення статутного капіталу АТ "Ощадбанк", ПАТ АБ "Укргазбанк" та НАК "Нафтогаз України") на загальну суму 50,3 млрд. грн. та 0,4 млрд. дол. США, номінованих в іноземній валюті. Середньозважена дохідність ОВДП, номінованих у гривні, з урахуванням зобов’язань, випущених для рекапіталізації, становила 9,2% річних, а ОВДП, номінованих в іноземній валюті, – 8,9% річних.



Погашення та сплата доходу за ОВДП здійснювалися своєчасно й у повному обсязі, який з початку року становив 47,6 млрд. грн., у тому числі основний борг – 32,0 млрд. грн., сплата доходу – 15,6 млрд. грн.
ДОСТУП ДО ФІНАНСОВИХ РИНКІВ ТА АНАЛІТИЦІ В РЕЖИМІ ОНЛАЙН
зареєструйтеся та отримайте 7 днів безкоштовно
Реєстрація
asd