Доброго ранку!
У грудні ринок праці США продемонстрував свою силу: кількість працівників у несільськогосподарському секторі зросла на 256 тис, перевищивши консенсус-прогноз у 157 тис. Таке стрімке зростання кількості робочих місць призвело до незначного зниження рівня безробіття, який зараз становить 4,1%. Середній погодинний заробіток зріс на 0,3% у порівнянні з попереднім місяцем, що відображає річні темпи зростання на 3,9%.
Промислова інфляція в США несподівано знизилася в грудні, чому сприяло падіння цін на продукти харчування і фіксовані ціни на послуги, що може допомогти зменшити побоювання щодо затяжного зростання цін. PPI зросла на 3.3% р/р (очік. 3.5%), Core PPI: 3.5% р/р (очік 3.8%). Річна інфляція в Німеччині в грудні 2024 року підтвердилася на рівні 2,6%, що стало третім місяцем прискорення темпів зростання поспіль і перевищило показник листопада, коли він становив 2,2%. Це найвищий показник інфляції з січня минулого року, зумовлений швидшим зростанням цін на послуги (4,1% проти 4% у листопаді) та продукти харчування (2% проти 1,8%). У місячному вимірі ІСЦ зріс на 0,5%, відновившись після падіння на 0,2% у листопаді. За весь рік середньорічна інфляція становила 2,2%, знизившись з 5,9% у 2023 році. Без урахування цін на продукти харчування та енергоносії базова інфляція за 2024 рік становила 3% порівняно з 5,1% у попередньому році. Тим часом гармонізована інфляція в ЄС зросла на 2,8% у річному вимірі.
До державного бюджету України надійшло 3 млрд євро від ЄС у межах ініціативи ERA. Це перший транш коштів від Євросоюзу, які забезпечені доходами від російських заморожених активів, і схоже, що на поточний рік Україна напевно закриє всі свої фінансові потреби держбюджету в частині міжнародної допомоги. Згідно з даними Державної служби споживча інфляція в грудні 2024 року порівняно із листопадом становила 1,4%, за рік — 12%. Базова інфляція у грудні порівняно із листопадом становила 1,3%, за рік у цілому — 10,7%. Мінекономіки вказує, що пришвидшення інфляційних процесів відбулося внаслідок дії переважно внутрішніх чинників: підвищенні витрати (поновлення відключень електроенергії через російські атаки, подальше зростання витрат на енергоресурси, дефіцит кваліфікованих кадрів та дефіцит доступних кредитних ресурсів), а також це неврожай деяких сільгоспкультур. НБУ в своєму звіті зазначав також брак кадрів, як проінфляційний фактор.
За тиждень з 6 по 10 січня НБУ продав на міжбанку $1038,65 млн, що на $294,55 млн більше, ніж минулого тижня. За 2024 рік сума готівки, що перебувала в обігу в Україні, збільшилася на 7,6% (або на 58,0 млрд грн) та станом на 01 січня 2025 року становила 822,4 млрд грн. Регулятор пояснює це тим, що НБУ здійснює поступове вилучення з обігу банкнот номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень, замінюючи їх відповідними монети, які здатні перебувати в обігу значно довший час. А Мінекономіки планує поступове погашення боргу перед банками за програмою "5-7-9".
Тримаємось!