Огляд фінансових ринків від ТОВ “Інтер Бізнес Фінанс” - 12 грудня 2022 р

Інфляція у світі почала знижуватися. Проте попри позитивні зрушення, вона, як і раніше, дуже далека від цільових показників центробанків близько 2%. Темпи зростання інфляції у Туреччині в листопаді уповільнилися вперше за 18 місяців, опустившись нижче за позначку 85%. Минулого місяця ціни (індекс CPI) збільшилися на 84,4% у річному вираженні, згідно з даними статистичного інституту країни. Після встановлення граничної ціни на нафту на Urals звалилися до $44 за барель, а ЄС обговорює запровадження граничної ціни і на газ. Туреччина вже сподівається на 25% знижку від Росії або відстрочення платежів.

Інфляція в Україні у листопаді також сповільнилася до 0,7% – Держстат. З початку року індекс споживчих цін зріс на 25,7%, а найбільше в листопаді подорожчали яйця — на 10,6%. «У банківській системі накопичено рекордний профіцит ліквідності. Якщо бути точним, станом на ранок 8 грудня це сума становила 381 млрд грн», — заявив голова НБУ Андрій Пишний. Тож Правління Національного банку України ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 25% річних, а також підвищити вимоги до обов’язкових резервів банків. НБУ не очікує стрімкого сповільнення інфляції в умовах війни. Українська економіка ще тривалий час функціонуватиме в умовах обмеженої логістики та дефіциту електроенергії. Послаблення споживчого попиту може лише частково компенсувати інфляційні ефекти від зростання виробничих витрат бізнесу. Отже, інфляція знижуватиметься досить повільно і у 2023‒2024 роках суттєво перевищуватиме ціль НБУ в 5%. В умовах підвищених інфляційних і курсових очікувань нестача привабливих інструментів для гривневих заощаджень населення посилює чутливість фінансової системи до ситуативних чинників. Це створює ризики для макрофінансової стабільності, а отже, така ситуація вимагає додаткових кроків НБУ зі стерилізації надлишкової гривневої маси. Ураховуючи це, НБУ підвищує нормативи обов'язкового резервування за поточними рахунками в гривні та в іноземній валюті на 5 в. п.

Водночас НБУ дасть змогу банкам покривати до 50% від загального обсягу обов'язкових резервів за рахунок бенчмарк-ОВДП. Перелік відповідних цінних паперів, що включатимуться у покриття обов'язкових резервів, визначатиметься окремим рішенням Національного банку на основі пропозицій Міністерства фінансів. З огляду на діючий порядок банки почнуть формувати обов'язкові резерви в новому обсязі з урахуванням можливості їх часткового покриття ОВДП з 11 січня 2023 року. Такий механізм стимулюватиме банки до розширення портфеля внутрішніх державних облігацій, що зменшить ризик повернення до емісійного фінансування дефіциту бюджету в наступному році. Нацбанк посилив вимоги до банків щодо роботи в умовах тривалої відсутності електропостачання. Банки повинні визначити в кожному регіоні перелік чергових відділень – щонайменше 35%, що надаватимуть послуги клієнтам в разі блекауту. Крім того, НБУ звернувся до банків з ініціативою щодо запровадження "банкоматного національного роумінгу", що передбачає встановлення єдиних розширених лімітів та скасування додаткових комісій на зняття готівки власниками карток інших банків в банкоматах. Через ракетні удари Росії падіння ВВП України в листопаді може сягнути 41%, а за підсумками року економіка скоротиться на 33,2%, заявляє Мінекономіки. Чистий продаж доларів Нацбанком на минулому тижні знову зріс — до $562,7 млн (позаминулого тижня було $401,5 млн, а ще тижнем раніше — $166,1 млн). Валютні резерви України зросли в листопаді на 10.7% до $27.95 млрд, що вище довоєнного рівня. А Угорщина блокує виділення Україні пакета допомоги 18 млрд євро на 2023 рік.

Тримаємось.

Слава Україні!

ДОСТУП ДО ФІНАНСОВИХ РИНКІВ ТА АНАЛІТИЦІ В РЕЖИМІ ОНЛАЙН
зареєструйтеся та отримайте 7 днів безкоштовно
Реєстрація
asd