НБУ погіршив показник зростання ВВП до 3% і пояснив чому

Ракетні удари росії з початком весни призвели до значних руйнувань об’єктів критичної інфраструктури та енергосектору України. Відновлення цих потужностей потребує значних ресурсів, а дефіцит електропостачання матимуть практично всі регіони. “Саме через втрати енергосектору НБУ погіршив прогноз зростання економіки на цей рік з 3,6% до 3%”, – зазначає у коментарі до оновлених показників, Національний банк.

Проте за оцінкою експертів регулятора, у наступні роки ситуація стрімко зміниться, і економічне зростання пришвидшиться до 4-5% ВВП за рік.

“Цьому сприятимуть як подальше пристосування бізнесу та населення до нових викликів, так і значні бюджетні стимули за збереження підтримки міжнародних партнерів” – вважає НБУ.

Зростання є: НБУ бачить декілька драйверів

За оцінкою регулятора, реальний ВВП України в І кварталі 2024 року продовжував зростати завдяки декільком факторам:

- висока адаптивність підприємств і населення до роботи в умовах війни;
- підтримка економіки значними бюджетними витратами на оборону;
- суттєва підтримка на соціальний захист громадян.

Уряд “охолодив” економіку економним витрачанням ресурсів

Частково на стабілізацію і водночас “охолодження” на макроекономічному рівні вплинула економність у витрачанні коштів, пов'язана з перериванням чи неритмічністю підтримки партнерів. “Уряд стримано витрачав кошти в І кварталі через невизначеність із надходженням міжнародної допомоги. В результаті відновлення на початку року дещо пригальмувало. Проте вже із середини березня допомога від міжнародних партнерів активізувалася”, – говориться у повідомленні НБУ.

Морський коридор – важливо для ВВП

Додатковим драйвером зростання є також активне функціонування вже налагодженого морського коридору, який використовується для експорту аграрної продукції і металургії.

Раніше, Національний банку України мав значно оптимістичніші прогнози. Реальний ВВП в Україні, як прогнозував на початку року регулятор, мав продовжити зростати, хоча і повільніше. Цей показник мав складати 3,6%. На відновлення економіки впливатиме, на думку експертів Національного банку України, м'яка фіскальна політика та продовження пожвавлення внутрішнього попиту. До факторів зростання також в НБУ віднесли і розширення логістичних потужностей.

ДОСТУП ДО ФІНАНСОВИХ РИНКІВ ТА АНАЛІТИЦІ В РЕЖИМІ ОНЛАЙН
зареєструйтеся та отримайте 7 днів безкоштовно
Реєстрація
asd