Національний банк хоче ввести обмеження на карткові перекази фізосіб.
Про це йдеться в повідомленні НБУ.
НБУ фіксує значне поширення небезпечної тенденції на фінансовому ринку – використання банківських рахунків фізичних осіб як «транзитних» для переказу та «відмивання» незаконних коштів.
Це десятки тисяч рахунків, які можуть використовуватися для маскування незаконної діяльності під звичайні операції фізичних осіб.
Такі схеми наразі стають гострою проблемою на рівні держави через можливість ухилення від сплати податків під час війни, організацію фінансування інформаційних компаній та диверсій з боку РФ, ведення незаконної господарської діяльності тощо.
Національний банк вбачає вкрай необхідним найближчим часом вжити регуляторні заходи для неможливості використання протизаконних схем з банківськими картками, зокрема, в частині Р2Р переказів.
"Дропи" - це люди, які за певну винагороду передають доступ до реквізитів своїх банківських рахунків стороннім особам.
Через рахунки «дропів» переказують гроші, здобуті в результаті кіберзлочинів чи від торгівлі наркотиками, зброєю або інших «тіньових» операцій.
Через картки «дропів» за короткий проміжок часу проводять сотні Р2Р-переказів на суми, які не співпадають із заявленими доходами, що отримував клієнт (наприклад, пенсіонер отримує та переказує через свій рахунок сотні тисяч гривень за кілька днів).
Типовий портрет «дропа» – це представники соціально незахищених верств населення, пенсіонери, студенти з низьким або середнім рівнем надходжень на рахунки.
Хтось з них передає свої реквізити свідомо, хтось діє під впливом соціальної інженерії, погоджуючись на спокусливий легкий заробіток.
За даними, отриманими НБУ від учасників ринку, сума та кількість операцій миттєвих переказів (P2P) показує стійку тенденцію до зростання з вересня 2023 року у всіх групах банків незалежно від обсягів карткового бізнесу.
В минулому році обсяги переказів P2P з використанням карток стало зростали: з 210 млрд у січні до 247 млрд у грудні 2023 року.
Таке зростання перевищує обсяги покупок і отримання готівки за допомогою платіжних карток.
Це свідчить про певну аномалію цього сегмента платіжних операцій.
Національний банк наразі допрацьовує проєкт рішення, який передбачає певні ліміти виключно на вихідні операції «з картки на картку».
Рішення стосується виключно P2P-переказів.
Операції за реквізитами IBAN доступні без обмежень.
Наразі обговорюється варіант лімітів – не більше 30 операцій і до 100 000 грн на місяць за одним рахунком (зазвичай люди мають кілька рахунків). Але остаточний варіант рішення буде ухвалено приблизно за місяць після ретельного обговорення.
НБУ провів дослідження операцій клієнтів 7 найбільших транзакційних банків (більше 91% всіх емітованих карток) за 2 квартали 2024 року, на основі якого визначили, що обмеження в 30 операцій на місця не відчують 98,44% клієнтів банків.
Обмеження за сумою не вплине на 95% клієнтів.
Клієнти, які мають офіційні доходи більше заявленої суми та мають потребу проводити більшу кількість операцій, можуть звернутись до свого банка та надати документальне підтвердження джерел походження коштів та обґрунтування операції.
Нагадаємо, із 21 липня 2022 року Національний банк зменшив щомісячний ліміт на перекази громадян за кордон із гривневих платіжних карток українських банків зі 100 тис. гривень до 30 тис. гривень.