НБУ фіксує відновлення економіки України

Національний банк України фіксує адаптацію та поступове відновлення економіки після її обвалу в перші тижні війни.

НБУ суттєво погіршив прогноз ВВП України | Економічна правда

Про це повідомив директор департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський у колонці для Інтерфакс-Україна.

«У березні окупацією та активними бойовими діями було охоплено 10 областей та Київ, які виробляли 55% ВВП, то зараз це шість областей та 20% ВВП відповідно», – написав Лепушинский.

Відновленню сприяє скорочення кількості підприємств, що повністю зупинили діяльність, – з 32% до 17%, хоча 60% підприємств усе ще працюють нижче за довоєнний рівень завантаженості.

Лепушинський додав, що починає працювати металургія, активізується машинобудування, харчова промисловість працює на повну потужність у відносно спокійних регіонах і відновлюється на звільнених територіях. За його словами, поступово відновлюється ринок праці, хоча кількість тих, хто шукає роботу, зростає швидше, ніж кількість вакансій, що призводить до зниження зарплат.

Він уточнив, що в Нацбанку очікують, що ВВП цього року знизиться не менше ніж на третину, і втрати можуть бути більшими, якщо активні бойові дії затягнуться. Однією з причин такого падіння Лепушинський назвав руйнування найважливіших об'єктів інфраструктури, виробництва, нерухомості та цінного рухомого майна.

За останніми оцінками НБУ, втрати фізичного капіталу становлять близько $100 млрд, або половини всього ВВП України за 2021 рік, зазначається у колонці. Серед інших факторів Лепушинський назвав відсутність внутрішніх джерел для такого значного нарощування капіталу, хоча й вважає досить обґрунтованими надії на зовнішні джерела як за рахунок конфіскованих російських активів, так і завдяки підтримці міжнародних організацій, ЄС та двосторонньої допомоги країнам.

Ще однією причиною Лепушинський вказав робочу силу, оскільки країну залишило, за оцінками ООН, 5 млн осіб, і на початковому етапі відновлення через порушення зв'язків, знищення виробництв та логістики попит на робочу силу буде низьким, що зумовлюватиме високий рівень безробіття та тиснути на зарплати.

«Однак при відновленні та наростанні виробничих потужностей ситуація зміниться: попит на робочу силу зросте і спричинить підвищення зарплат. Важливу роль відіграватимуть заходи з метою стимулювання повернення мігрантів в Україну, наприклад, через податкові стимули та заходи щодо перекваліфікації», – зазначив представник НБУ.

Нагадаємо, економіка України повернеться до рівня 2021 року за 5 років. Такий прогноз S&P Global Market Intelligence. ВВП України цього року скоротиться на 45,7%.

ДОСТУП К ФИНАНСОВЫМ РЫНКАМ И АНАЛИТИКЕ В РЕЖИМЕ ОНЛАЙН
зарегистрируйтесь и получите 7 дней бесплатно
Регистрация
asd