Національний банк України (НБУ) розглядає можливість формування обов’язкових резервів для банків за рахунок облігацій внутрішньої держпозики (ОВДП).
Про це голова правління НБУ Андрій Пишний заявив в інтерв`ю Forbes.
"Ми розглядаємо опцію, повʼязану з обовʼязковими резервами. Це може стати стимулом зацікавленості банків у фінансуванні через ОВДП. МВФ чітко заявив – Україна повинна максимально використати всі можливі внутрішні джерела", – сказав Пишний.
"У межах домовленостей (з МВФ, – ред.), які ми досягли на рівні персоналу, ця опція нам доступна. Ситуація, в якій ми опинилися, не має аналогів. Я розумію, що ОВДП в обовʼязкових резервах – це відхід від тих позицій, на яких стояв НБУ раніше. Але ринкові відносини під час війни, скажімо так, отримали свою специфіку", – додав голова НБУ.
Він зауважив, такий крок має мотивувати банки вкладати в ОВДП частину коштів, які сьогодні зберігаються на депозитних сертифікатах.
"Ми бачимо рівень ліквідності, бізнес-моделі та стратегії банків. До чогось ставимось із розумінням, але до деяких стратегій є питання. Наприклад, коли депозитні сертифікати певними банками розглядаються як інструменти строкового розміщення ресурсів. Це своєрідна мімікрія", – сказав голова НБУ.
"Наприклад, банки, особливо державні, мають колосальний притік ліквідності, практично не займаючись маркетингом. Це робить їх до певної міри "ледачими". Депсертифікати не мають розглядатися як основа побудови бізнес-стратегії", – зазначив Пишний.