Збільшення ставки рефінансування НБУ до 27% болісно вдарило по банкам, які набрали рефінансу під 11% до війни та на її початку.
Вартість кредитів НБУ незмінна лише по овернайту і рефінансу на строк до 90 днів. Якщо банк взяв кошти на більший термін – НБУ видавав кошти і на п’ять років, вартість старого ресурсу рухається синхронно із новим.
Отже майже весь рефінанс, який на 2 червня становив 114,332 млрд грн, подорожчав до 27%.
Це змусило 41 банк, які на 1 травня (остання звітність) мали зобов’язання перед НБУ, вишукувати приховані резерви ліквідності, щоб позбутися збиткового рефінансування.
Банки вже почали повертати кошти: за тиждень сумарний портфель рефінансування скоротився на 11 млрд грн – до 103,33 млрд грн. Хоча за весь попередній місяць – лише на 5,31 млрд грн.
Погашення відбувалося нерівномірно – найбільшу суму НБУ повернули у вівторок (9,5 млрд грн), коли Мінфін зіткнувся майже з нульовим попитом на військові ОВДП. Що може вказувати на погашення частини рефінансу держбанками, які тримали три з чотирьох найбільших портфелів коштів НБУ.
Дефіцит ліквідності, що починається, змусив 8 банків підняти депозитні ставки всього за тиждень після перегляду облікової ставки.
І цей тренд лише набирає обертів.