Асоцiацiя українських банкiв пропонує Нацiональному банку України розширити банкiвський iнструментарiй, оскiльки це - складова необхiдних умов розвитку банкiвського сектору. Одним з iнструментiв, який користується попитом як банкiв, так i їх клiєнтiв, є фiнансовий вексель, - кажуть в АУБ.
Позицiя Асоцiацiї проста i зрозумiла: НБУ має надати банкам можливiсть оформляти свої грошовi зобов'язання, наприклад, за одержаним депозитом, або мiжбанкiвським кредитом, векселями. "Немає предмету дискусiї щодо товарностi таких векселiв. У ринковiй економiцi грошi є товар, який має свою цiну", - наголошує Президент АУБ Олександр Сугоняко.
Нагадаємо, що фiнансовi векселi були виключенi з обiгу за iнiцiативою НБУ з прийняттям Закону "Про обiг векселiв в Українi", зокрема вимогою ст.4 щодо необхiдностi видачi векселiв лише на пiдставi "товарностi". Свiтова практика свiдчить, що не всi країни, що приєднались до Женевської системи вексельного права, запроваджують подiбну вимогу. За даними АУБ, в Росiї, Литвi, Чехiї, Угорщинi, Нiмеччинi, Англiї, Францiї, Бiлорусi тощо фiнансовi векселi обертаються вiльно, i тiльки в Казахстанi та Українi вони забороненi.
На численнi запити своїх членiв АУБ проаналiзувала дiяльнiсть банкiв з випуску фiнансових векселiв за перiод 1999 - 2001 рр. Висновок: негативного впливу реалiзованих обсягiв випущених банками векселiв на макроекономiчнi показники, зокрема, на рiвень iнфляцiї, встановлено не було. Фiнансовi векселi, як бiльш гнучкий та оперативний iнструмент розрахункiв забезпечують залучення бiльш дешевих пасивiв на внутрiшньому, а особливо - на зовнiшньому ринку. Вони збiльшують обсяги залучених ресурсiв за рахунок коштiв, якi тимчасово є вiльними у суб'єктiв пiдприємницької дiяльностi, забезпечують можливiсть значно спростити процедуру рефiнансування банкiв Нацбанком, сприяють прискоренню розрахункiв. За вiдповiдного контролю та регулювання з боку НБУ, банкiвський вексель як лiквiдний фiнансовий iнструмент без суттєвих iнфляцiйних наслiдкiв може позитивно вплинути на розрахунки банкiв на мiжбанкiвському ринку, а також на розрахунки клiєнтiв у їх господарськiй дiяльностi, - переконаний Президент АУБ.
В питаннi повернення на ринок фiнансових векселiв Асоцiацiя вже тривалий час плiдно спiвпрацює з учасниками та регуляторами фондового ринку. АУБ подiляє з ними ту позицiю, що вимога "товарностi" при видачi векселя суперечить абстрактнiй сутi вексельного зобов'язання i не входить до вичерпного перелiку застережень, визначених додатком II до Женевської конвенцiї 1930 року, якими сторони, що приєдналися до конвенцiї, можуть встановити особливостi застосування Унiфiкованого закону на своїй територiї. А це означає порушення Україною взятих на себе мiжнародних зобов'язань згiдно Женевської конвенцiї.
"Враховуючи те, що фiнансовi векселi банкiв можуть стати зручним iнструментом при рефiнансуваннi Нацбанком, ми переконанi, що НБУ доцiльно переглянути свою позицiю щодо фiнансових векселiв i пiдтримати iнiцiативу Асоцiацiї українських банкiв щодо зняття заборони на випуск банками фiнансових векселiв", - наголошує Олександр Сугоняко.